BIO spotrebiteľ

Nová jar, nové plány, nový život
alebo prečo je biozáhrada lepšia ako ostatné

20.03.2004 23:00
Čo je BIO záhradka?
Záhradka - ostrov života bez chémie, v ktorom napodobňujeme prírodu. Záhradka v ktorej prekypuje pestrosť, slúži pre radosť a zdravie okolo nás.

Aj Vy sa tak tešíte z predlžujúcich sa dní a netrpezlivo čakáte kedy slnko zohreje spiacu pôdu a prebudí ju k životu, aj vy už máte plnú hlavu plánov so svojimi záhradkami? Skôr ako tieto plány uskutočníte, rada by som Vám povedala pár slov.

Záhrady – ostrovy života

Rozkvitnutá jabloň

V trenčianskom okrese 45% pôdy zaberajú lesy a 43% pripadá na poľnohospodársku pôdu. Z toho vidíme, že približne polovica krajiny je umelo pretvorená a navyše znečisťovaná chemikáliami v podobe pesticídov, umelých hnojív, nadmerných živočíšnych odpadov. Z tejto plochy pripadá 4,5% na sady a záhrady. Tieto pôsobia v intenzívne využívanej poľnohospodárskej krajine ako ostrovy života, ktoré sú útočiskom mnohých užitočných druhov, zabezpečujú ich šírenie do okolia a tak blahodárne pôsobia na okolitú krajinu. O to viac, ak ide o biozáhradky.

V biozáhradke sa snažíme čo najviac napodobniť prírodu

Predovšetkým vytvárame v záhradke čo najväčšiu pestrosť. Čím je záhradka pestrejšia a biologická rozmanitosť v nej väčšia, tým je zdravšia a hodnotnejšia pre krajinu. Ako vytvoríme čo najväčšiu pestrosť v záhrade? Priamo vysádzaním najrôznejších druhov rastlín, ktoré sa nám ani nemusia zdať z pohľadu človeka užitočné. Na záhony, (ktoré nemusia mať len klasické obdĺžnikové tvary) vysádzame spoločne rôzne druhy zeleniny spolu s liečivými bylinkami a aromatickými rastlinami, tie svojimi kvetmi lákajú užitočný hmyz a motýle, iné vôňou odpudzujú škodcov a koreňovými výlučkami priaznivo alebo nepriaznivo vplývajú na susedné rastliny. Priaznivo na seba pôsobia napríklad fenikel a uhorky, jahody a cesnak, cuketa a cibuľa a mnoho iných.

Maliny v záhradke vytvárajú tieň ďalším rastlinám

Vytvárame tône z kríkov, živé ploty, ktoré chránia rastliny pred vetrom či priamym slnkom, a spolu so stromami sú domovom užitočných vtákov a hmyzu. Z plastovej fólie si vyrobíme malé jazierko, okolo ktorého vysadíme vlhkomilné rastliny a jazierko môže poslúžiť aj ako liahnisko pre veľmi užitočné a stále vzácnejšie obojživelníky. Nezabudneme ani na popínavé rastliny, pre ktoré vyrobíme jednoduchú treláž alebo ich necháme rásť na zábradlí altánku.

Nepriamo dosiahneme veľkú pestrosť v záhrade tak, že vylúčime chemické látky, pretože tie okrem škodcov negatívne pôsobia aj na iné druhy. Proti škodcom budeme bojovať len mechanicky alebo biologicky. Napr. proti voškám nasadíme lienky, alebo záhon polejeme výluhom zo žihľavy. Proti hubovým chorobám pomáha výluh z prasličky. Proti mravcom vysadíme levanduľu a proti háďatku aksamietnicu, horčicu alebo nechtík. Pomáhame v záhrade udržiavať prirodzených predátorov – vyvesíme búdku pre vtáky, vytvoríme jazierko pre žaby, rozmnožujeme lienky...

Kompostovanie, zelené hnojenie a mulčovanie

V biozáhrade sa všetok organický odpad kompostuje, nikdy ho nespaľujeme a zabezpečíme tak kolobeh živín. Používame zelené hnojenie, na ktoré sa najviac hodí hrach, horčica alebo lupina. Tak ako v prírode, ani v biozáhrade nepoznáme nepokrytú pôdu. Po zbere úrody zasadíme ďalšiu plodinu alebo pôdu zakryjeme mulčom = 3 – 5 cm vrstvou trávy, kompostu, borky alebo iným organickým materiálom. Tak zabezpečíme optimálnu vlhkosť a kyprosť pôdy, dobré podmienky pre rozvoj mikroorganizmov, obmedzíme rast burín a na jar netreba pôdu nijak obzvlášť pripravovať a rýľovať, stačí odkryť mulč a semienka či planty rovno zasadiť.

Záhradka bez chémie – pre radosť, zdravie a život okolo Vás

Iste máte mnohí svoje vlastné skúsenosti a dlhoročným pozorovaním ste si aj sami našli najúčinnejší spôsob ako sa vo svojej záhradke vyhnúť chémii, a pritom si každoročne zozbierať bohatú úrodu. A okrem toho, že je zdravšia a chutnejšia, máte dobrý pocit aj z prekypujúceho života okolo Vás. Hlavne keď sa pozriete na susediace nekonečné lány ornej pôdy, ktorá polovicu roka pôsobí mŕtvym dojmom. Prečo by aj ďalší záhradkári neotvorili dvere novému závanu čerstvého a zdravého myslenia a života? Venujete sa biozáhradkárčeniu? Chcete sa podeliť s kolegami o Vaše skúsenosti alebo získať informácie o biopestovaní? Pošlite správu...

O biozáhradkárení vyšlo viacero kníh, napr.:
Horniak V.: Biozáhradka. Vyd. Záhradka Bratislava, 1992.
Réveszová A.: Biozáhrada, záhrada pre radosť a úžitok. JM Press Bratislava, 1991.
Hamilton G.: Biozáhrada. Vyd. Príroda Bratislava, 1993.
Kliková G.: Biozáhrada. Zemnědelské nakladatelství Brázda Praha, 1992.
Hradil R. a kol: Česká Biozahrada. nakladatelství Fontána, 1999

Niektoré z nich (alebo tematicky podobné) sú k dispozícii aj v Mestskej knižnici alebo v Centre environmentálnych aktivít v Trenčíne.
Nájdete v nich mnoho užitočných rád a informácií o tom, ktoré rastliny si navzájom prospievajú a ktoré na seba naopak škodlivo pôsobia, o rôznych spôsoboch biologickej ochrany rastlín, o hnojení, mulčovaní a vhodných odrodách.


Hodnotenie: 70%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Gabriela KudlováSpoločnosť na ochranu vtáctva na Slovensku.

Súvisiace články


Diskusia: Nová jar, nové plány, nový ...

  to písala nejaká fanatička-ale uznávam, tie biozáhradky môžu byť sranda...
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Nová jar....

  Mám po rodičoch 30 árovú záhradu,
  neviem či je biozáhrada, ale
  ale 10 rokov som ju nestriekal proti škodcom,
  mám tam staré vane na zachytívanie dažďovej vody, ktoré
  sú zdrojom lariev komárov pre akva rybky,
  tohto roku prvýkrát jedniný mám úrodu črešní, hoci susedia napravo a naľavo( cca 20 m) nemajú ani jednu,
  rýbezle po iné roky mali od vošiek kučeravé listy, hoci potom ich pojedli larvy lienok, kučervé listy ostali,. tohto roku rýbezle majú pekné rovné, zdravé listy,
  pri ohnisku mám pod kusmi kôry vyhrievajúcich sa slepúchov,
  v jazierku z detskej vaničťky mám už druhý rok kuňky žltobruché, ktoré majú tohto roku aj žubrienky, čím je ich viac tým menej slimákov mám na záhrade,
  v nekosenom jabloňovom sade rastú už na okolí vzácne bylinky ako repík, zlatobyľ,
  záhrada je jedninenčým miestom odpočinku, ktoré už v okolí Košíc len tak ľahko nenájdete, a to všetko 20 minút pešo od centra mesta.
  takže ekozáhrada? všetkými som za
  sano
  sano   Reagovať
   
  0
   
  0

  Biozáhrad.

  Doporučujem Vám prihlásiť Vašu záhradu do projektu ns www.prirodnazahrada.sk
  Anna Zemanová   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Nová jar, nové plány, nový život

  Škoda, že som sem zabrúsila až teraz, začínam s biozáhradkou v okolí Košíc a zišli by sa mi skúsenosti kolegu-biozáhradkára....
  banjolin   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií