BIO spotrebiteľ

Ježatec laločnatý

14.07.2006 01:47
Ježatec laločnatý - Echinocystis lobata Michx.fil. Torr. et A. Gray, syn.: Echinocystis echinata (Muhl. ex Willd.) Brotton, Sterns et Poggend., Momordica echinata Muhl.ex, Willd., Secyos lobata F. Michx., čeľaď: tekvicovité (Cucurbitaceae)
Ježatec laločnatý bol k nám dovezený začiatkom 20.stor. ako okrasná rastlina zo Severnej Ameriky.
Ježatec laločnatý
Ježatec laločnatý


Táto jednoročná, jednodomá popínavá rastlina (liana)býva dlhá aj 8 m. Má holú byľ s 3-7 dľaňovito laločnatými na báze srdcovitými listami svetlozelenej farby. Samčie kvety sú usporiadané v metlinách, samičie kvety sú jednotlivé v pazuchách listov. Sú zelenkasto-biele a objavujú sa v júli- septembri.

Najnápadnejšou častou tejto byliny je plod v podobe valcovitej, dlho ostnatej, zelenej alebo žltej bobule s priemerom do 5 cm.

Výraznejšie je rozšírený na vlhkých stanovištiach, rumoviskách, v priekopách, ale najmä v sprievodnej vegetácii tokoch a v lemoch lužných lesov, kde často vytvára nepriechodné súvislé zárasty. Pomocou rozkonárených úponkov sa dokáže vyšplhať až do korún stromov.

Predstavuje vážnu hrozbu pre pôvodné ekosystémy.

Hodnotenie: 84%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Silvia SzabóováPracuje v o.z. SOSNA ako manažér vzdelávacích programov v oblasti
environmentálnej výchovya komunitných projektov na vidieku. Zaoberá sa aj
permakultúrou a biozáhradami, vo svojej práci spája environmentalistiku,
psychológiu a umenie.

Súvisiace články


Diskusia: Ježatec ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií