BIO spotrebiteľ

Roripovník východný

14.07.2006 00:02
Roripovník východný - Bunias orientalis L., syn.: Laelia orientalis (L.) Desv., čeľaď: kapustovité (Brassicaceae)
Roripovník východný má pôvod v juhozápadnej Ázii (v Arménsku).
Roripovník východný
Roripovník východný
Prvé údaje o jeho výskyte na Slovensku pochádzajú z južného Slovenska zo 60.rokov 19.storočia.

Je to 2-ročná až trváca, 120 cm vysoká bylina. Byľ je v hornej polovici bohato rozkonárená, žliazkatá. Listy prízemnej ružice sú zvyčajne lýrovité alebo gracovité, perovito laločnaté, byľové listy sú kopijovité a zúbkaté. Kvitne v máji až auguste, žlté kvety sú v hustých, rozkonárených strapcoch. Plod je nepukavá šešuľka.

Osídľuje hlavne synatropné stanovištiach, cestné a železničné násypy, prekládkové stanice, prístavy, okolia skladov, rumoviská a i.

Jeho výskyt ešte nie je masový. Vhodná starostlivosť o stanovištia, na ktorých sa vyskytuje, ako aj jeho likvidácia by mohli zamedziť inváznemu šíreniu.

Hodnotenie: 95%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Roripovník ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií