BIO spotrebiteľ

Hviezdnik ročný

17.07.2006 00:00
Hviezdnik ročný - Stenactis annua (L.) Nees, syn.: Aster annuus L., Erigeron annuus (L.) Pers., Phalacroloma annuum (L.) Dumort, čeľaď: astrovité (Asteraceae)
Hviezdnik ročný pochádza zo Sev. Ameriky. Do Európy sa dostal ako okrasná rastlina, neskôr začal splanievať, spontánne sa šíriť a zdomácňovať.
Hviezdnik ročný
Hviezdnik ročný


Je to jednoročná zriedkavo až trváca, 0,2-1,5 m vysoká, husto listnatá bylina s okrúhlou, hranato ryhovanou, v hornej časti rozkonárenou chlpatou stonkou i listami, ktoré sú svetlo alebo tmavozelené, široko vajcovité. Prízemné listy sú oddialene pílkovité, do stopky klinovito zúžené. V čase kvitnutia často usychajú. Kvitne v júli až v októbri. Úbory tvoria súmerné okrajové kvety bielej alebo fialovkastej farby a pravidelné žlté kvety terča. Plody sú nažky.

U nás je hviezdnik ročný zastúpený 3 poddruhmi (Stenactis annua subsp. annua, S. annua subsp. septentrionalis a zriedkavo zastúpený S. annua subsp. strigosa).

Vyskytuje sa od nížin do podhorského stupňa. Osídľuje najrôznejšie synatropné, ale aj prirodzené stanovištia. Uprednostňuje alúviá riek. Rastie aj pozdĺž komunikácii, v pobrežných krovinách a v lužných lesoch. Postupne sa rozširuje na lúky a pasienky.

Hodnotenie: 72.8%, 11 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Hviezdnik ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií