BIO spotrebiteľ

Čremcha neskorá

17.07.2006 00:40
Čremcha neskorá - Padus Serotina (Ehrh.) Borkh., syn: Cerasus serotina (Ehrh.) Loisel., Prunus serotina Ehrh, Čeľaď: ružovité (Rosaceae)
Čremcha neskorá je mrazuvzdorný strom s výškou 15-20 (30) m pôvodom zo Severnej Ameriky.
Čremcha neskorá
Čremcha neskorá
Od roku 1629 sa pestuje v Európe ako okrasná drevina, ale aj produkciu dreva.

Koruna je široko rozložená, nepravidelná. Listy má kožovité, na líci lesklo tmavozelené, na rube svetlozelené, na okrajoch jemne pílkovité. Na jeseň sú žlté alebo červené.

Biele voňavé kvety sú usporiadané do previsnutých, až 15 cm dlhých valcovitých, na kvety bohatých strapcoch, ktoré kvitnú koncom mája a v júni. Plody sú drobné, guľatovité, jedlé kôstkovice červenej, po dozretí tmavopurpurovej farby.

Rastie na vlhkých a na živiny bohatých pôdach. Obľubuje polotieň, pestuje sa v parkoch, miestami aj splanieva (napr. na Záhorí). Rastie nielen v lesoch, ale aj na pasienkoch a okrajoch ciest.

Má invázny potenciál, preto tomuto druhu treba venovať zvýšenú pozornosť. Na miestach, kde ohrozuje pôvodné spoločenstvá, zabezpečiť jeho náhradu za domáce druhy drevín a zamedziť ďalšie zámerné rozširovanie tohto druhu vysádzaním.

Hodnotenie: 73.4%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Čremcha ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií