BIO spotrebiteľ

Kustovnica cudzia

18.07.2006 00:00
Kustovnica cudzia - Lycium barbarum L., syn.: Lycium halimifolium Mill., Lycium vulgare Dunal, Lycium flaccidum Koch, Čeľad´: ľuľkovité (Solanaceae)
Kustovnica cudzia je opadavý, ozdobný ker pôvodom zo Stredomoria.
Kustovnica cudzia
Kustovnica cudzia
Na Slovensku častejšie vysádzaný asi od r. 1900. Je súčasťou živých plotov a stien. Rastie na svahoch, násypoch, ale i na rumoviskách.

Dorastá do výšky 2,5 m. Má dlhé prevísajúce, prútnaté konáre, riedko tŕnisté i bez tŕňov. Listy sú elipsovité až kopijovité, celistvookrajové, lysé. Lievikovité, dlhostopkaté kvety vyrastajú vo zväzkoch začiatkom leta. Sú ružové až purpurové. Staršie kvety zhnednú na farbu bielej kávy. Plod je bobuľa oranžovej alebo červenej farby.

Rastlina je mrazuvzdorná. Odoláva tiež dymu, chudobnými, málo výživnými, dobre priepustnými, vápenatými a suchými pôdami. Rozmnožuje sa vegetatívne (napr. odnožami alebo drevnatými ) aj generatívne (plodmi).

V súčasnosti sa šíri na hrádzach, pozdĺž ciest a v rôznych xerotemných spoločenstvách, kde často vytvára nepreniknuteľné porasty.

Hodnotenie: 80%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Kustovnica ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií