BIO spotrebiteľ

Mahónia cezmínolistá

18.07.2006 00:02
Mahónia cezmínolistá - Mahonia aquifolium (Pursh) nutt., Syn: Berberis aquifolium Pursh, Čeľaď: dráčovité (Berberidaceae)
Pôvodné rozšírenie má v západnej časti severoamerického kontinentu.
Mahónia cezmínolistá
Mahónia cezmínolistá
V Európe sa vyskytuje od roku 1820.

Mahónia cezmínolistá je polotieňomilný, dekoratívny husto rozkonárený 1-1,5 m vysoký ker s červenohnedou až sivastohnedou kôrou. Listy sú trváce, prezimujúce, nepárno perovito zložené, kožovité tmavozelené, lesklé, na rube svetlejšie, matné. Okraje listov sú vykrajované, ostnato zúbkaté.

Kvitne od apríla do júna. Kvety sú zoskupené do dlhých, žltých strapcov. Plod je tmavomodrá vajcovitá až guľovitá bobuľa.

Ako okrasná stálozelená drevina, zaujímavá v čase kvitnutia i tvorby plodov, je pestovaná v parkoch, odkiaľ postupne preniká napr. do susediacich lesných spoločenstiev.

Hodnotenie: 84%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Mahónia ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií