BIO spotrebiteľ

Hlošina úzkolistá

18.07.2006 00:03
Hlošina úzkolistá - Elaeagnus Angustifolia L, Čeľaď: hlošinovité (Elaeagnaceae)
Hlošina úzkolistá je dekoratívna drevina pôvodom z oblasti Stredozemného mora až z centrálnej Ázie.
Hlošina úzkolistá
Hlošina úzkolistá
Na Slovensku sa pestuje od roku 1870. Najčastejšie sa vysádza v parkoch, záhradách a vo verejnej zeleni sídel.

Hlošina je ker alebo menší strom vysoký 8-10 m s tŕnistými konármi za mlada pokrytými striebristobielymi chlpmi, ktoré sa nachádzajú aj na rubovej strane čiarkovitými podlhovastých listov. Kvety sú voňavé, drobné, žlté, jednotlivé, po 1-3 ukryté v pazuchách listov. Kvitnú v máji až júni. Plod je sladká, jedlá, elipsoidná bobuľa, podobná plodu olivy. Dozrieva v septembri až októbri.

Splanieva najmä v najteplejších oblastiach južného Slovenska (napr. Záhorie). Vzhľadom na to, že dobre znáša aj znečistené prostredie, využíva sa na ozeleňovanie ciest, svahov autostrád a priemyselných zón.

Nebezpečne sa už rozšírila v Maďarsku na xerotermných stanovištiach. Preto je potrebné aj u nás obmedziť jej ďalšiu výsadbu.

Hodnotenie: 85.8%, 7 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Hlošina ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií