BIO spotrebiteľ

AGROKRUH - praktické riešenie

30.04.2004 00:00
AGROKRUH je systém špeciálne určený pre aplikáciu princípov trvalej udržateľnosti v pestovaní a distribúcií zeleniny. V tejto oblasti sa dá predpokladať jeho najrýchlejšie uplatnenie a ekonomická rentabilita.
Koncepčne AGROKRUH vychádza z mechanizmov súhrne označovaných pojmom agromosty. Tieto prinášajú zásadnú zmenu v racionalizácii práce v zeleninárstve:
 • obmedzujú zhutňovanie pôdy
 • znižujú spotrebu energie
 • eliminujú namáhavosť ručne vykonávaných prác
 • umožňujú čiastočnú alebo plnú automatizáciu niektorých agrotechnických úkonov
Doteraz realizované konštrukcie agromostov sú príliš nákladné a zložité, čomu plne zodpovedá aj ich vysoká cena.

AGROKRUH je modifikáciou agromostu. V plnej miere zachováva prednosti uplatnenia tejto techniky, avšak je jednoduchej konštrukcie.
Výrazne zjednodušenie konštrukcie je dosiahnuté zmenou tvaru obrábanej parcely a organizácie porastu. AGROKRUH obrába parcely kruhového pôdorysu, na ktorých vytvára riadok stočený do tvaru špirály, ktorá vzniká kinematickým spojením kruhového pohybu mostového ramena okolo osi v strede parcely s lineárnym pohybom závesu náradia po dĺžke mostového ramena.

Konštrukcia AGROKRUHu

AGROKRUH tvoria tieto konštrukčné celky:
 • rameno mostu
 • pojazdové ústrojenstvo
 • záves náradia
 • centrálny diel
 • pohonná jednotka

  Rameno mostu tvorí trubková priehradová zvarovaná konštrukcia trojuholníkového prierezu. Dĺžka ramena mostu je z hľadiska optimálneho pomeru nákladov na konštrukciu a veľkosti obrábanej plochy 18m, priemer obrábanej parcely 36m a plocha 1072 m2.
  Pojazdové ústrojenstvo je v tvorené jednoosím podvozkom uloženom na vonkajšom konci ramena mostu. Pohon podvozku zabezpečuje elektromotor s príkonom 0.75 kW cez variator otáčok umožňujúcim plynulú reguláciu rýchlosti pohybu ramena mostu.
  Záves náradia je v podstate vozík pohybujúci sa po spodnej časti ramena mostu pomocou valcových nábojov odvaľujúcich sa po jeho spodných pozdlžnikoch. Centrálny diel je pevne uložený podstavec v strede parcely na ktorom je pripevnené os okolo ktorej sa rameno mostu otáča. Uloženie ramena mostu je na kužeľových ložiskách. Na ose je uložený rozvádzač závlahovej vody , krúžkový elektricky zberač a pevné reťazové koleso pohonu závesu náradia. Pohonná jednotka (energetický zdroj) môže byť riešená mechanicky alebo živou silou.

  Popis činnosti

  Spodnou časťou ramena mostu je po celej jeho dĺžke vedená valčeková reťaz cez pevne reťazové koleso na ose v strede parcely a voľne sa otáčajúce reťazové koleso uložené na vonkajšom konci ramena mostu. Konce valčekovej reťaze sú pripojené k závesu náradia.

  Pohybom ramena mostu sa valčeková reťaz odvaľuje po pevne uloženom reťazovom kolese a ťahá záves náradia. Ten sa pri jednej otáčke ramena mostu, okolo osi v strede parcely posunie na vzdialenosť rovnajúcu sa obvodu použitého reťazového kolesa, pevne uloženého na osi v strede parcely. Výslednicou týchto pohybov je riadok v tvare špirály s maximálne presným rozstupom jej jednotlivých vrstiev.

  Ekonomická sebestačnosť v systéme AGROKRUH

  Až keď budeme pripravení nielen chápať motívy jednania cudzích ľudí, ale taktiež sa na nich podieľať a znášať dôsledky, až potom budeme jednať konštruktívne a prijímať kompromisy bude prirodzené

  Zmysluplným spôsobom, ako si zabezpečiť pre seba a svoju rodinu celoročne dostatok zdravej, čerstvej a ekologicky vypestovanej zeleniny v bohatom druhovom zastúpení, je vypestovať si ju sám, alebo si ju dať vypestovať na objednávku. Pri prvom spôsobe pestovania na záhradke musíte vlastniť pôdu, ktorá vyhovuje limitom obsahu rizikových prvkov stanovených pre ekologické pestovanie, presne vedieť koľko a ktorej zeleniny potrebujete a disponovať dostatkom času, vedomostí, prostriedkov a fyzickej sily na zvládnutie agrotechniky ekologického pestovania zeleniny. Akékoľvek opomenutie, alebo opozdenie je spojené s rizikom straty úrody. Pre tých, čo si tieto agrotechnické podmienky ekologického pestovania zeleniny z rôznych ekonomických a sociálnych dôvodov nemôžu zabezpečiť, ponúkam možnosť začať budovať systém, v ktorom si biozeleninu môžu dať vypestovať na objednávku. Je to ponuka na zapojenie sa do systému, ktorý je dnes známy pod pojmom Community supported agriculture (Spoločenstvom podporované poľnohospodárstvo), v skratke CSA.

  V princípe je CSA organizačne založený na vytvorení spoločenstva, v ktorom spotrebitelia a roľník spoločne znášajú radosti i starosti súvisiace s biopestovaním zeleniny. Je to podľa mojich doterajších skúsenosti s realitou v tomto smere jediný spôsob, ktorý má potenciál umožniť rozvoj biopestovania zeleniny v krátkom čase a na dlhú (trvalo) udržateľnú dobu. Dovoľujem si to tvrdiť po trinástich rokoch vývoja a praktického overovania systému AGROKRUH a osobných skúsenosti s ľuďmi, ktorým je to všetko jedno i ľuďmi, ktorí tvrdia že im na tom záleží – „a čakajú na deň súdny, kedy budú ľudia ľuďmi.“


 • Hodnotenie: 90%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

  Ing. Ján Šlinskýekologický pestovateľ zeleniny a propagátor systému AGROKRUH.

  Súvisiace články


  Diskusia: AGROKRUH - praktické ...   Pridať názor na článok

   BIO magazín   Najčítanejšie v rubrike   Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií