BIO spotrebiteľ

Vážení priaznivci zeleniny z Agrokruhu

08.09.2006 12:12
S radosťou Vám týmto oznamujem, že som dokončil inštalovanie systému AGROKRUH financovaného z environmentálneho grantu TOYOTA na lokalite Brnov Les v katastri obce Hrubý Šúr. Od februára 2007 začínam v plnej miere pestovať zeleninu podľa požiadaviek stanovených zákonom a hlavne podľa požiadaviek vás, potencionálnych odberateľov, ktorí ste zaslali kalendár odberu zeleniny do databázy odberateľov systému AGROKRUH.
Pôvodne som plánoval usporiadať stretnutie záujemcov, ktorí sa prihlásili do systému AGROKRUH a zaslali kalendár odberu zeleniny. Ten čas je tu, ale plánované stretnutie skupiny odberateľov zatiaľ nemôžem zorganizovať. V prvom rade je nás (chvála Bohu) na kapacitu terajších priestorov farmy už priveľa. Celkom je evidovaných 85 kalendárov a kapacita farmy je tak pre 10 návštevníkov. V druhom rade, prístup na farmu je zatiaľmožný len poľnou cestou, prechádzajúcou cez dvor suseda a už sme boli upozornení, že využívanie tejto cesty je povolené len vlastníkom pozemkov.

Z týchto dôvodov navrhujem, aby každý, kto má v súčasnosti záujem prísť sa pozrieť na farmu, mi to dal vedieť aspoň deň dopredu a prišiel individuálne. Ostane, niektorí z vás to už aj urobili. Všetci ste srdečne vítaní, ale len po jednom.

Majiteľ pozemku pán Ing. Balašov v spolupráci s OU Hrubý Šúr vybavuje vybudovanie novej prístupovej cesty tak, že v horizonte 1 roka bude problém obmedzeného prístupu vyriešený.

Plánovaný postup na budúci rok

K dnešnému dňu je ukončená skúšobná prevádzka modernizovanej varianty nosiča náradia na všetkých 15 parcelách. Plánované parametre nových súčastí sa v prevádzke potvrdili a tak do konca septembra 2006 budú vyrobené a nainštalované ostatné 4 nosiče náradia. S touto technikou pripravím pôdu na pestovateľskú sezónu 2007. To je jednoznačne isté.

Otvorenou otázkou ostáva distribúcia dopestovanej zeleniny. S prihliadnutím na moje doterajšie možnosti dopravy je v sezóne 2007 možný len odber zeleniny na farme. Aktuálnu ponuku nájdete na internete (po dokončení stránky www.agrokruh.net) a takto objednanú zeleninku Vám buď vopred nachystám, alebo si ju môžete aj sami nazberať. Na to ponúkam priestor. Ideálne by bolo, ak by sa zorganizovali skupinky odberateľov, z ktorých jeden by dopravil pre svojich „BIOkumpánov“ zeleninu z farmy na dohodnuté miesto.

Tento improvizovaný stav realizovania distribúcie objednanej zeleniny plánujem len v roku 2007. Podľa praktických poznatkov z reálneho stavu a priebehu tejto činnosti budeme vedieť objektívnejšie rozhodnúť, aká forma je pre budúcnosť najvhodnejšia a na sezónu 2008 a ďalej sa podľa toho zariadime. Ak máte iné návrhy, tak nech sa páči navrhujte. V každom prípade však prosím, aby to boli návrhy, ktorých realizáciu viete zabezpečiť. Diskusia typu „bolo by dobre keby sa...“ alebo „ v Rakúsku som videl..“ nemá nateraz cenu.

Ako sa k nám dostanete

Smerov je hneď niekoľko a za najjednoznačnejšie definovateľný považujem tento: zo starej cesty Bratislava – Senec na kruhovom objazde za Sencom odbočíte smerom na Šamorín. Po odbočení pokračujte rovným smerom až na miesto, kde po pravej strane stojí prvý dom, na dvore ktorého je uskladnené veľké množstvo poľnohospodárskej techniky (zavlažovače, pluhy atď.)

Za týmto domom je odbočka v pravo na Tureň. Odbočte a pokračujete smerom na Tureň. Pri prvom ukazovateli smerovej tabule na Tureň neodbočujete, ale pokračujte v jazde rovno, až prídete na miesto, kde po pravej strane stoja ešte nedokončené novostavby rodinných domčekov a po ľavej strane stojí dom za betónovým plotom. Pred týmto domom odbočte vľavo.


TU odbočte vľavo!
Ak pôjdete rovno, tak Vás zastaví Malý Dunaj
Je to úzka poľná cesta a sú tam tabule s textom: Zákaz vjazdu s výnimkou vlastníkov pozemkov, na ďalšej je uvedené „ Zákaz vjazdu - hygienické pásmo ochrany vodných zdrojov“ a najvýraznejšia je tabula s textom „Predaj ovocných a okrasných stromčekov“. Určite to neprehliadnete.

Po odbočení pokračujte touto poľnou cestou až na miesto, kde stojí posledný viditeľný dom, po ktorého ľavej strane je množstvo poľnohospodárskych mechanizmov. Táto cesta je prerušená závorou (spravidla je otvorená) a na tomto mieste odbočíte vpravo a pôjdete rovno, ako keby na koniec sveta. Neobávajte sa ničoho, len na mieste kde táto cesta odbočuje smerom v ľavo do lesa (viď obrázok), tam odbočte a keď prejdete cez lesík, odrazu zbadáte domček. Ste na mieste a budete srdečne vítaní.

S pozdravom Šlinský

Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Ján Šlinskýekologický pestovateľ zeleniny a propagátor systému AGROKRUH.

Súvisiace články


Diskusia: Vážení priaznivci zeleniny ...

  Pre mna osobne nie je odber biozeleniny od pána Šlínskeho aktuálny.Napriek tomu mu prajem aby to konečne vyšlo aby agrokruhy šlapaly ako švajčiarske hodinky a aby bio zelenina išla na dračku.No a v neposlednom rade by som bol rád ak by aj pedagógovia a výskumný pracovníci ktorý označili moju diplomovú prácu zaoberajúcu sa okrem iného aj týmto spôsobom výroby a distribúcie zeleniny za nezmysel pochopili že je to možné.Týmto pozdravujem pani doc Valšíkovú a pedagógov z fzki SPU v Nitre.Na záver by som ešte chcel popriať veľa štastia pánovi Šlínskemu.
  Tomáš
  tomáš   Reagovať
   
  0
   
  0

  Vďaka Tomáš za Vašu reakciu.
  Ak uznáte za vhodne, možeme sa o výhradach, ktore akademických oponentov Vašej diplomovej prace nepresvedčili o reálnosti systemu AGROKRUH, podeliť aj s čitateľmi stránok BIOSPOTREBITEL.
  Faktom ostáva, že výberova komisia v Japonsku tento systém naopak podporila a to čiastkou, vďaka ktorej system AGROKRUH bude už v roku 2007 plniť svoje poslanie. Bez ohľadu na názor teoretikov.
  Teoria je šediva, zeleny je strom života.

  Šlinsky

    Reagovať
   
  0
   
  0

  Neviem či je vhodné dalej to rozmazávať?Po technickej stránke systému agrokuh nevyčítali nič.Asi največšia kritika sa ušla enormne vysokému pracovnému zataženiu z dôvodu širokého sortimentu pestovanej zeleniny.Inak mám pocit,že prácu večšina ludí z komisie asi ani nečítala.Súdim tak podla niektorých pripomienok,ale to sem nepatrí.Môj názor na distribúciu poznáte.Podla mna to bude další tvrdý oriešok.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Dobrý deň p. Šlinský,
  v prvom rade Vám chcem zaželať veľa šťastia v už rozbehnutej neľahkej práci a položiť Vám jednu otázočku, ohľadne odberu zeleniny z vašej farmy v r. 07. Žiaľ, okolnosti mi zabránili sa skôr zaoberať touto vecou a zároveň odoslať kalendár (čo ma veľmi mrzí). Preto sa chcem opýtať, či je ešte reálna šanca sa zapojiť do pravidelného odberu zeleniny. Keďže bývam neďaleko (Pezinok), nerobí mi už teraz problém prísť za vami a bližšie sa pozhovárať o podmienkach odberu (ak to bude ešte možné). Ďakujem za porozumenie a ostávam s pozdravom.
  Džana   Reagovať
   
  0
   
  0

  Kalendár odberu zeleniny môžete posielať stále. Na tom stoji realizacia systému AGROKRUH.
  V okamihu kedy sa vytvori dostatočny počet záujemcov o celoročnú dostupnosť zeleniny v BIOkvalite je jednoduchšie najť v okoli aj pestovateľa. Tak že neváhajte a posielajte kalendáre.
  K spôsobu odberu zeleniny v sezone 2007 z farmy Brnov les zatial plati "odber z dvora".
  Je tu však priestor pre dohodu tak aby v sezone 2008 a ďalej aj táto otázka bola funkčne doriešená.

  ŠLINSKY
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazínNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií