BIO spotrebiteľ

Čo kompostujeme?

20.09.2006 00:03
V podstate je možné kompostovať všetky organické látky, okrem tých, ktoré sú chemicky ošetrené a napadnuté chorobami. Ideálna je mnohoraká zmes najrozličnejších materiálov (dusíkaté, uhlíkaté, minerálne suroviny), ktorú je potrebné vhodne upraviť (podrviť, posekať) a dobre premiešať.

Materiál vhodný na kompostovanie

 • Kuchyňa - zvyšky z čistenia zeleniny a ovocia, malé množstvá varených jedál (lákajú rôzne zvieratá, skoro podliehajú skazeniu a potom nepríjemne zapáchajú), potraviny, čaj (aj s papierovým sáčkom), kávový výluh, papier znečistený od potravín (napr. servítky) a pod.

 • Záhrada – pokosená tráva, kvety, konáre, lístie, zhnité ovocie a pod.

 • Iný organický materiál – podstielka z chovu zvierat, popol z dreva (nie chemicky ošetreného), hobliny, piliny, hnoj, vlasy, nechty, perie a pod.

Materiál nevhodný na kompostovanie

 • Druhotné suroviny – kovy, plasty, sklo, textil, papier – sú to zväčša cudzorodé látky, ktoré sa rozkladajú príliš dlho. Tie je potrebné podľa možnosti odovzdať do zberu.

 • Nebezpečné a toxické látky – farby, staré lieky, staré oleje, batérie, chem. prostriedky – nebezpečenstvo kontaminácie cudzorodými látkami.

 • Iné – prach zo smetí a vysávania (obsahujú ťažké kovy), časti rastlín napadnuté chorobami (nebezpečenstvo prenosu choroby), mäso a mäsové výrobky, kosti, mliečne výrobky (lákajú zvieratá a skoro sa kazia - zápach), výkaly z mäsožravých zvierat (z hygenieckých dôvodov).


Článok vyšiel v rámci mini seriálu: Kompostovanie
(Zdroj: Z materiálov Priateľov Zeme – SPZ)

Hodnotenie: 65%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Čo ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií