Ide o systém spoločenstvom podporovaného poľnohospodárstva, ktorý je založený na spolupráci medzi pestovateľom a uzavretou skupinou spotrebiteľov. Je výhodný pre predávajúceho i kupujúceho.
Vy ako spotrebiteľ máte svojho farmára, ktorý Vám na základe Vašej objednávky vypestuje Vami požadované množstvá a druhy zeleniny za vopred určené ceny. Môžete ho kedykoľvek navštíviť a preveriť si, ako pestuje.
Na druhej strane, farmár vie, čo má zasadiť a komu to predá. Ušetrí čas i energiu vynaložené na pestovanie produktov, o ktoré by v konečnom dôsledku – pri realizácii na trhu - spotrebitelia ani nemuseli prejaviť záujem.
Ako by systém skupinou podporovaného poľnohospodárstva mohol vyzerať v praxi?Spotreba týchto 60 rodín by mala farmárovi zabezpečiť ročnú tržbu okolo 340 000,- Sk a čistý príjem okolo 120 – 180 000,- Sk. V praxi síce pán Šlinský ešte nie je celkom tam, kde by chcel byť - počet rodín, ktoré v okolí Michaloviec zásobuje, ešte nedosiahol ideálnych 60 – zato však úspešne prešľapáva cestičky pre všetkých nasledovníkov.
Za 11 rokov dokázal veľa: je jediným certifikovaným pestovateľom biozeleniny na Slovensku, vynálezcom Agrokruhu a zakoreňovača, ktoré žnú obdiv i za hranicami nášho malého Slovenska a uznávanou osobnosťou v radoch ekologických poľnohospodárov.
Je to dômyselný systém pestovania zeleniny - v kruhu. Kruhy majú priemer 36 m a podľa certifikovaného osevného postupu sa v nich striedajú rôzne druhy zelenín a zemiakov podľa ich špecifických nárokov a času zberu.
V strede kruhu je elektromotor, ktorý poháňa mechanizačný systém v podobe veľkého železného ramena s priemerom 16 m. Toto zvláda všetky operácie, čo sa na poli robia, vrátane zálievky a výživy rastlín.
, Oproti ťažkej technike – traktoru s rôznymi prívesmi – má jednu obrovskú výhodu: neutláča pôdu a preto zostáva kyprá. Ani pri potrebe ručného zásahu (mandelinky na zemiakoch) alebo zberu sa na pole nevstupuje – všetky potrebné operácie vykoná farmár ležiac na ramene Agrokruhu...
Napríklad tak, že si tento článok prečíta niekto, kto už dlho premýšľa o založení neveľkej biofarmy, len nevedel, ako na to alebo že vy – čitatelia – sa prihlásite u nás v redakcii, že by ste boli ochotní spolupodieľať sa na založení systému komunitou podporovaného poľnohospodára v okolí Trenčína. Z Michaloviec je to k nám predsa len ďaleko...
Všetci môžeme pomôcť myšlienke skupinou podporovaného poľnohospodárstva tak, že vyplníme jeden kalendár odberu zeleniny vypracovaný pánom Šlinským (k dispozícii v CEA) podľa konkrétnej potreby našej rodiny a pošleme mu ho. Na čo to bude dobré? S jemu príslovečným humorom a nadsázkou hovorí pán Šlinský: Keby každá rodina na Slovensku vyplnila kalendár, predstavuje to databázu, ktorá bude mať takú silu, že ja keď spracujem štatisticky túto reálnu požiadavku reálnych ľudí a pôjdem s tým na ministerstvo, vyskáču z okien...“