BIO spotrebiteľ

Prestaňme diskutovať, poďme niečo robiť!

10.05.2003 00:00
6. 5. 2003 sa v priestoroch CEA Baranček na Mierovom nám. č. 29 uskutočnila jedinečná prednáška známeho ekologického pestovateľa zeleniny z ďalekých Pavloviec nad Uhom – Ing. Jána Šlinského. Kto sa nezúčastnil, môže ľutovať – pán Šlinský totiž nie je len odborník na biopestovanie, ale aj človek s veľkým Č, občan s veľkým O a navyše rozprávač par excellence... Napokon, ako inak by sa mu podarilo upútať pozornosť účastníkov prednášky natoľko, že vytrvali až do neskorých nočných hodín?
Ako v krátkosti vyjadriť myšlienku, pre ktorú pán Šlinský neváhal „obetovať“ celý deň, aby ju mohol prísť predstaviť Trenčanom?

Ide o systém spoločenstvom podporovaného poľnohospodárstva, ktorý je založený na spolupráci medzi pestovateľom a uzavretou skupinou spotrebiteľov. Je výhodný pre predávajúceho i kupujúceho.

Vy ako spotrebiteľ máte svojho farmára, ktorý Vám na základe Vašej objednávky vypestuje Vami požadované množstvá a druhy zeleniny za vopred určené ceny. Môžete ho kedykoľvek navštíviť a preveriť si, ako pestuje.

Na druhej strane, farmár vie, čo má zasadiť a komu to predá. Ušetrí čas i energiu vynaložené na pestovanie produktov, o ktoré by v konečnom dôsledku – pri realizácii na trhu - spotrebitelia ani nemuseli prejaviť záujem.

Ako by systém skupinou podporovaného poľnohospodárstva mohol vyzerať v praxi?
Pán Šlinský už vie, ako na to. Treba nájsť cca 60 štvorčlenných rodín, pre ktoré farma zabezpečí celoročnú potrebu zeleniny (príp. ovocia, zemiakov), ktoré budú ochotné vložiť do systému počiatočný vklad 10 000,- Sk (spolu 600 000,- Sk) ako štartovací kapitál na zakúpenie potrebnej agrotechniky na farmu.

Spotreba týchto 60 rodín by mala farmárovi zabezpečiť ročnú tržbu okolo 340 000,- Sk a čistý príjem okolo 120 – 180 000,- Sk. V praxi síce pán Šlinský ešte nie je celkom tam, kde by chcel byť - počet rodín, ktoré v okolí Michaloviec zásobuje, ešte nedosiahol ideálnych 60 – zato však úspešne prešľapáva cestičky pre všetkých nasledovníkov.

Za 11 rokov dokázal veľa: je jediným certifikovaným pestovateľom biozeleniny na Slovensku, vynálezcom Agrokruhu a zakoreňovača, ktoré žnú obdiv i za hranicami nášho malého Slovenska a uznávanou osobnosťou v radoch ekologických poľnohospodárov.

Agrokruh

Čo je Agrokruh?

Je to dômyselný systém pestovania zeleniny - v kruhu. Kruhy majú priemer 36 m a podľa certifikovaného osevného postupu sa v nich striedajú rôzne druhy zelenín a zemiakov podľa ich špecifických nárokov a času zberu.
V strede kruhu je elektromotor, ktorý poháňa mechanizačný systém v podobe veľkého železného ramena s priemerom 16 m. Toto zvláda všetky operácie, čo sa na poli robia, vrátane zálievky a výživy rastlín.

, Oproti ťažkej technike – traktoru s rôznymi prívesmi – má jednu obrovskú výhodu: neutláča pôdu a preto zostáva kyprá. Ani pri potrebe ručného zásahu (mandelinky na zemiakoch) alebo zberu sa na pole nevstupuje – všetky potrebné operácie vykoná farmár ležiac na ramene Agrokruhu...

Poďme teda niečo robiť

A ako sa toto všetko dotýka nás – Trenčanov?

Napríklad tak, že si tento článok prečíta niekto, kto už dlho premýšľa o založení neveľkej biofarmy, len nevedel, ako na to alebo že vy – čitatelia – sa prihlásite u nás v redakcii, že by ste boli ochotní spolupodieľať sa na založení systému komunitou podporovaného poľnohospodára v okolí Trenčína. Z Michaloviec je to k nám predsa len ďaleko...

Všetci môžeme pomôcť myšlienke skupinou podporovaného poľnohospodárstva tak, že vyplníme jeden kalendár odberu zeleniny vypracovaný pánom Šlinským (k dispozícii v CEA) podľa konkrétnej potreby našej rodiny a pošleme mu ho. Na čo to bude dobré? S jemu príslovečným humorom a nadsázkou hovorí pán Šlinský: Keby každá rodina na Slovensku vyplnila kalendár, predstavuje to databázu, ktorá bude mať takú silu, že ja keď spracujem štatisticky túto reálnu požiadavku reálnych ľudí a pôjdem s tým na ministerstvo, vyskáču z okien...


Hodnotenie: 95%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Prestaňme diskutovať, poďme niečo ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií