BIO spotrebiteľ

Greenpeace zažaloval Ministerstvo pôdohospodárstva SR

22.09.2006 06:37 Zdroj: Tlačová správa, 2006-09-21
Organizácia Greenpeace podala žalobu na ministerstvo pôdohospodárstva kvôli znesprístupneniu registrov lokalít a pestovateľov geneticky modifikovaných plodín.
Na území Slovenskej republiky sa tento rok po prvýkrát pokusne pestujú geneticky modifikované poľnohospodárske plodiny. Konkrétne ide o geneticky modifikovanú kukuricu MON 810. „Pestovanie GM plodín je v rámci EÚ možné pri dodržaní určitých podmienok. Jednou z nich je zverejnenie tzv. verejného registra. To znamená zverejnenie lokalít a pestovateľov geneticky modifikovaných plodín. Tento zoznam však naše ministerstvo nezverejnilo a na našu žiadosť nám ho dokonca odmietlo vydať. Preto sme prikročili k žalobe na Najvyššom súde SR,“ povedala Mgr. Martina Badidová, koordinátorka genetickej kampane Greenpeace.

Organizácia Greenpeace požiadala začiatkom júna 2006 oficiálnou cestou Ministerstvo pôdohospodárstva SR o poskytnutie informácií o vymedzení lokalít, o výmere a vlastníkoch pozemkov, na ktorých sa pestuje GM kukurica. Minister pôdohospodárstva však listom Greenpeace odmietol tieto informácie sprístupniť s odôvodnením, že ide o obchodné tajomstvo. Podľa právnej zástupkyne Greenpeace právničky Mgr. Dany Marekovej je toto odôvodnenie a neposkytnutie v rozpore nielen so slovenskou, ale aj európskou legislatívou.

„Pri pestovaní GMO dochádza ku kontaminácii okolitých polí. Slovenskí konvenční ako aj ekologickí farmári teraz nevedia, kde sa geneticky modifikovaná kukurica nachádza a tak sa pred znečistením svojej úrody ani nemôžu chrániť. Podľa nášho názoru je zarážajúce, že ministerstvo uprednostňuje záujmy nadnárodnej biotechnologickej spoločnosti Monsanto, pred ochranou našich poľnohospodárov,“ konštatovala Mgr. Martina Badidová z Greenpeace.

Greenpeace informoval ministra pôdohospodárstva Ing. Miroslava Jureňu o podaní žaloby na pracovnom stretnutí minulý týždeň. Zároveň ponúkol možnosť žalobu stiahnuť v prípade, ak ministerstvo pôdohospodárstva zmení názor a zverejní register pestovateľov. Na túto možnosť však ministerstvo doteraz nezareagovalo.

Pre viac informácií prosím kontaktujte:
Mgr. Martina Badidová, koordinátorka kampane Greenpeace, mobil: 0905 785 608
Juraj Rizman, hovorca Greenpeace, mobil: 0908 729 997, e-mail: juraj.rizman@greenpeace.sk

Hodnotenie: 60%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Súvisiace články


Diskusia: Greenpeace zažaloval Ministerstvo ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií