BIO spotrebiteľ

Ďalšie školy na Slovensku získavajú certifikát ZELENÁ ŠKOLA

27.09.2006 13:29 Zdroj: tlačová správa 22. septembra 2006
Spoločnosť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA po úspešnom ukončení prvého ročníka projektu Zelená škola 2005/2006 bude dňa 28. septembra 2006 v Spišskej Novej Vsi odovzdávať certifikáty 46 školám.
Projekt Zelená škola je súčasťou svetového hnutia EcoSchools, siete Zelených škôl v medzikontinentálnom meradle. Pre úspešné zúčastnené školy to znamená získať nielen česť vyvesiť zástavu svetového hnutia EcoSchools, ale aj možnosť zapojiť sa s ďalšími školami v Európe aj mimo Európy do spoločných projektov. Do programu EcoSchools je v súčasnosti zapojených vyše 5 miliónov žiakov z 31 krajín 3 kontinentov. Národnú koordináciu zabezpečuje Centrum environmentálnych aktivít Trenčín.

Hlavným cieľom projektu Zelená škola je pomôcť školám nájsť cestu zmeny vedúcej k zdravšej, „zelenšej“ a aktívnejšej škole a spoločnosti. Inak povedané: podporovať činnosti vedúce k environmentálnemu správaniu sa slovenských škôl, prevencia pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia, udržateľná spotreba zdrojov, environmentálna výchova a vzdelávanie žiakov, pracovníkov školy a spolupráca s miestnou komunitou.

Praktické uplatňovanie týchto princípov sa deje v spolupráci s odborníkmi zo SEVO Špirála, siete mimovládnych neziskových organizácií, ktorí zapojeným školám pomáhajú zvládnuť proces certifikácie. Dôraz je kladený na neformálny prístup a súlad proklamovaných skutočností s každodenným konaním. Certifikovaná škola má právo používať Zelenú vlajku FEE jeden školský rok, výsledky v projektových úlohách a aktivitách sa prehodnocujú každoročne.

Slávnostná certifikácia Zelených škôl sa koná 28.9.2006 v Spišskej Novej Vsi, v koncertnej sieni Reduty, Radničné námestie 1, za účasti vzácnych hostí:
Mgr. Anna Fedorová, primátorka mesta Spišská Nová Ves
Mgr. Bibiana Obrimčáková, štátna tajomníčka ministerstva školstva SR pre regionálne školstvo, ďalšie vzdelávanie a štátnu starostlivosť o šport
p. Heiko Crost, viceprezident Foundation for Environmental Education (FEE)
p. Sacha Rothenberger, veľvyslanectvo Holandského kráľovstva

Program:
8.30 - 9.45 Prezentácia účastníkov
10.00 - 12.00 Slávnostné odovzdávanie certifikátov a vlajok Zelená škola
12.00 - 12.30 presun na ZŠ Ing. Kožucha, vyvesenie vlajky
12.30 - 13.00 Občerstvenie
13.00 - 13.30 Prezentácia ZŠ Ing. Kožucha
13.30 - 16.00 Prehliadka školy, diskusia

Súlad s významnými dokumentami
Zelená škola je reálnym prínosom k plneniu Národnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja SR z hľadiska environmentálneho vzdelávania, s cieľom vyvážiť ekonomické a sociálne aspekty rozvoja spoločnosti. Podporuje zodpovedný vzťah k prírode, ľudskú a občiansku súdržnosť. Je výraznou alternatívou pre ľahostajnosť, ktorá je upevňovaná aj dnešnou prevažne spotrebnou kultúrou. Poslanie Zelenej školy je plne v súlade s Miestnou akciou 21 (OSN, Johannesburg 2002), základné a stredné školy vedie k výchove samostatných, kriticky mysliacich a environmentálne gramotných jednotlivcov ako aj k spolupráci a partnerstvu s miestnou komunitou.

Národný koordinátor projektu:
Mgr. Richard Medal
Centrum environmentálnych aktivít Trenčín
0905/469707 (po 24.9.2006), medal@changenet.sk

Hodnotenie: 86.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Richard MedalVyštudoval učiteľstvo Biológie – Chémie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Prahe. Od skončenia školy sa zaoberá environmentálnou výchovou – ako pedagóg v škole, mimo školy, cez prázdniny, s deťmi, mládežou, učiteľmi...

Súvisiace články


Diskusia: Ďalšie školy na Slovensku získavajú ...

  Projekt zelená škola sa mi velmi páči a naozaj robí školu zelenšou.Navštevujem základnú školu T.J.Moussona v Michalovciach.A naša škola tiež získala teneo titul ako aj vlajku a certifikát.Na škole je zriadený krúžok s názvom Mladý Ekológ,ktorý vedie pani učiteľka Mgr.Lenka Paľová.Tento krúžok napomohol k tomu aby sa naša škola stala zelenou.Krúžok organizuje veľa aktivít,ktore sú zaujímavé pre učiteľou aj žiakov rôznych ročníkov napr. ekopárty,Ďeň Zeme,Slnka,Vody,triedenie odpadu,ekokvíz,Ďeň bez áut,kedy prišla väčšina žiakv pešo a nie na aute atď...Odkedy škola získala tento titul s tromi hviezdičkamy (tri hviezdičky získali len dve školy na Slovensku) pororujeme,že žiaci viac rozumia ekológii.Pozorovanie sa uskutošňuje formou ekokvízov.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  1.zš is the best
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Projekt Zelená škola je súčasťou svetového hnutia EcoSchools, siete Zelených škôl v medzikontinentálnom meradle. Pre úspešné zúčastnené školy to znamená získať nielen česť vyvesiť zástavu svetového hnutia EcoSchools, ale aj možnosť zapojiť sa s ďalšími školami v Európe aj mimo Európy do spoločných projektov. Do programu EcoSchools je v súčasnosti zapojených vyše 5 miliónov žiakov z 31 krajín 3 kontinentov. Národnú koordináciu zabezpečuje Centrum environmentálnych aktivít Trenčín.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Dobry den. Ja chodim do jednej zo zelenych skôl. Cel by som upozorni ze tato skola ma do 31.1.2008 zaniknut. Take bolo rozhodnutie mestskeho zastupitelstva. Podla mna neni neskoro na zachranu tejto skoli a preto by som vas cel poprosit ak poznate moznost ako tuto skolu zachranit tak aby ste to skusili lebo zelenych skôl neni nikdy dost. Jedna sa o skolu A. Sládkoviča v Banskej Štiavnici .
  Ďakujem
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článokNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií