Dnes pokračuje súťaž "Po Frodových stopách" 7. súťažným kolom! Zároveň sa dozviete kto vyhral v 6. kole.
Do uzávierky
VI. kola súťaže „Po Frodových stopách“ sme obdržali 15 odpovedí. Všetky odpovede boli správne.
Správne odpovede:
1. Napíš aspoň tri z najdôležitejších vlastností inváznych druhov rastlín:
vysoká konkurenčná, schopnosť prežívať nepriaznivé obdobia (sucho, záplavy), schopnosť rásť aj na odlišných typoch stanovíšť, ako je tomu na miestach ich prirodzeného výskytu, reprodukčné vlastnosti (vegetatívne rozmnožovanie pomocou podzemkov, hľúz; generatívne - tvorba veľkého množstva semien, vysoká klíčivosť semien, klíčiace semená nemajú zvláštne nároky na prostredie),účinné mechanizmy rozširovania, absencia alebo obmedzená frekvencia/hustota domácich prirodzených nepriateľov (predátorov, parazitov, chorôb).
2. Napíš aspoň tri výhody brehových porastov:
stabilizácii brehov, zatienení dna a brehov, a tým zmenšenom zarastaní vodnou flórou, zvýšení stupňa drsnosti brehu, a tým znížení prietočnej rýchlosti, znížení výparu z hladiny, zvýšení samočistiacej schopnosti toku, význame pre chov rýb, vodnú faunu, vtáctvo, zver, estetickej a krajinnotvornej funkcii, znížení účinku vetrov, prašnosti, hluku, ochrane pred splachmi z pôdy, poskytovaní drevnej hmoty, rekreačnom význame.
3. Napíš aspoň jeden druh vŕby, z ktorej sa pestovateľskými zásahmi dá vypestovať hlavová vŕba:
vhodné sú konáre vŕby bielej (Salix alba), vŕby košikárskej (Salix viminalis), vŕby purpurovej (Salix purpurea) a vŕby krehkej (Salix fragilis).
4. Výskumný ústav, v ktorom realizujú výskum rýchlorastúcich vŕb, sa nachádza v:
Krivej na Orave
5. Trasy, komunikácie alebo prírodné koridory, využívané v súlade s ich spoločenskou a ekologickou funkciou a potenciálom pre šport, turizmus, rekreáciu a dopravu sa nazývajú:
greenways.
Výherci 6. kola
Zo správnych odpovedí boli vylosovaní 3 súťažiaci, ktorí majú možnosť vybrať si z našej ponuky publikáciu.
•
Lucia Hloušková, ZSŠD, Pavlovičova 3, Bratislava
•
Marta Hrešová
•
Soňa Chlebničanová
OTÁZKY VII. KOLA
1. Napíšte, akou potravou nesmieme prikrmovať vtáctvo:
2. Zimné sčítanie vtáctva na Slovensku koordinuje organizácia, ktorá sa nazýva:
3. Sústava chránených území európskeho významu je budovaná na základe dvoch smerníc. Napíš ich slovenské názvy:
4. Napíš názvy aspoň dvoch drevín, ktoré sú v našich podmienkach pokladané za menej zápalné:
5. Aký podiel z celkového množstva odpadov v domácnostiach predstavuje bioodpad:
Odpovede posielajte
do 15. 10. 2006 na email
wolf@mail.viapvt.sk!
Prosíme Vás, aby ste rešpektovali, že súťaž je určená jednotlivcom a nie kolektívom. Odpovede zasielajte napísané v telese mailu, nie ako priložený súbor. Správne odpovede a mená výhercov sa dozviete na konci mesiaca, zároveň s vyhlásením ďalšieho súťažného kola.
Súťaž a súťažný seriál sú výsledkom spolupráce Centra environmentálnych aktivít z Trenčína a Občianskeho združenia TATRY z Liptovského Mikuláša, a sú súčasťou dlhodobej kampane Občianskeho združenia Tatry - „TOKY NIE SÚ STOKY!“ zameranej na občiansky aktivizmus a občiansku zodpovednosť voči miestnym vodným tokom a vodným zdrojom. Tieto aktivity sú realizované vďaka finančnej podpore Regionálneho environmentálneho centra pre krajiny strednej a východnej Európy z prostriedkov Rozvojového programu spojených národov (UNDP) a Global Environment Facility (GEF) v rámci Dunajského národného grantového programu.