BIO spotrebiteľ

Pomoc žabám
Toky nie sú stoky! (103)

16.10.2006 09:50
V skorých jarných mesiacoch (marec - máj), po ukončení zimného spánku putujú ropuchy zo svojich zimovísk ak niekoľko kilometrov k vode, kde sa pária a samičky tam kladú na vodné rastliny dlhé šnúry rôsolovitých vajíčok.
pomoc žabám
Tam, kde trasa jarného ťahu (1) križuje frekventované cesty (2), hynie množstvo ropúch pod kolesami automobilov (4).

Niektoré štáty (napríklad Nemecko a Rakúsko) v čase ťahu ropúch zastavujú, obmedzujú alebo spomaľujú na týchto úsekoch premávku. Trasy ťahu ropúch sú dlhodobo stále, takže ich možno brať do úvahy už pri projektovaní a stavbe cesty. V mieste ťahu potom stačí vybudovať relatívne nízku bariéru, ktorú ropuchy neprelezú a ktorá ich prinúti zmeniť smer postupu pozdĺž bariéry až k tunelu pod vozovkou. Cez tento tunel potom ropuchy bez problémov prejdú na druhú stranu. Po skončení párenia a kladenia vajíčok sa rovnako môžu vrátiť späť.

V prípade, ak na ceste nie je vybudované takéto technické zabezpečenie, môžeme veľa ropúch zachrániť tak, že ich pochytáme a napr. vo vedre bezpečne prenesieme na druhú stranu.

Pre uľahčenie ich odchytu si môžeme zhotoviť jednoduché chytacie zariadenie, ktoré zostrojíme z platovej fólie (6) pripevnenej na kolíkoch zatlčených do zeme (odporúčame obojstranné umiestnenie kolíkov). Dĺžku plastového pásu volíme podľa predpokladanej migračnej šírky žiab. Na konci tohto fóliového pásu vytvoríme spätné „krídla“, pred ktoré zakopeme do zeme vedrá (7) a to až po ich okraj. Tiahnúce ropuchy (5) narazia na túto bariéru a postupujú popri nej, až kým nepadnú do niektorého vedra. Potom ich prenesieme cez vozovku a vypustíme na slobodu.

Takúto pascu je potrebné minimálne 2 až 3 krát denne kontrolovať, aby ropuchy vo vedrách neboli dlho stresované prípadne neuhynuli. Ak sa tejto veľmi užitočnej aktivite chcete venovať pravidelne, je dobré spracovávať štatistiku odchytených a prenesených ropúch, ktorá nám umožní sledovať vývoj jej populácie.

Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Pomoc ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií