BIO spotrebiteľ

Prijímanie vody koreňmi

18.10.2006 00:33
Prijímanie vody koreňmi - školský pokus.
Pomôcky:
skúmavky, stojan na skúmavky, fixa na sklo, olej, voda, rastlina s koreňmi a bez koreňov, nôž vata.

Pracovný postup:
Použijeme dve rovnaké zakorenené rastliny. Prvej dôkladne umyjeme koreň a ponoríme ju do skúmavky s vodou. Do druhej skúmavky s vodou dáme rastlinu bez koreňa. Na hladinu obidvoch skúmaviek nalejeme tenkú vrstvu oleja. Obe rastliny upevníme v skúmavkách vatou. Pre kontrolu naplníme tretiu skúmavku vodou a na jej hladinu tiež nalejeme olej. Stojan so skúmavkami postavíme na teplé alebo slnečné miesto. Výšku vodnej hladiny vo všetkých skúmavkách označíme. Po 30 minútach, po 1, 3 a 24 hodinách kontrolujeme výšku vodnej hladiny a stav zapíšeme.

Pozorovanie:
V skúmavke s rastlinou, ktorá má korene, hladina vody klesá. V skúmavke s rastlinou bez koreňa, tiež klesá, ale pomalšie. V kontrolnej skúmavke sa výška vodnej hladiny nemení.

Vysvetlenie:
Rastliny prijímajú vodu hlavne koreňmi. Túto schopnosť majú i rastliny zbavené koreňov, ale množstvo prijímanej vody pri rovnakej veľkosti rastlín a pri rovnakých podmienkach je menšie.


Článok vyšie v rámci série článkov Ochrana pôdy - školské pokusy.

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Prijímanie vody ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií