BIO spotrebiteľ

Transpirácia

18.10.2006 00:33
Transpirácia - školský pokus.
Pomôcky:
2 odmerné valce 50 ml, sklenený zvon, sklená doska, glycerín, parafínový olej, 4 – 6 kusov rastlín s koreňmi, čerstvé listy rastlín, váhy, závažie, korkové doštičky.

Účinky fytoncídov
Transpirácia - pokus
Pracovný postup:
1. Čerstvé, ale nie mokré rastliny dáme do odmerného valca, zvonku suchého. Valec postavíme na sklenú dosku. Spodný okraj skleneného zvona potrieme glycerínom a priklopíme odmerný valec s rastlinami. Glycerín umožní tesné priľnutie zvona k sklenej doske. Doska i zvon musia byť zvnútra suché.

2. Na misku váh položíme veľký list a odvážime ho. V určitých časových intervaloch kontrolujeme ako list vädne, stráca na hmotnosti.

Pozorovanie:
Za niekoľko hodín sa na vnútornej strane zvona objavia kvapky vody. Zvon sa zarosí, vodná hladina v odmernom valci klesne. Odmerný valec s rastlinami presne vyvážime na váhach. Úbytok vody sa prejaví klesaním misky so závažím.

Záver:
Odparovanie vody povrchom listov rastlín je transpirácia. Proti nadmernej strate vody sa rastliny chránia: zvinutím listov (napr. kavyľ), plstnatými listami (napr. divozel), zmenšením povrchu listov (napr. prútenec), vodným pletivom v listoch a stonke, hlbokými koreňmi, nízkym vzrastom (napr. kaktus, rozchodník, lomikameň).


Článok vyšie v rámci série článkov Ochrana pôdy - školské pokusy.

Hodnotenie: 80%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Transpirácia ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií