BIO spotrebiteľ

Rastové zóny koreňa

18.10.2006 00:33
Rastové zóny koreňa - školský pokus.
Pomôcky:
nádobka, korková doštička s otvormi, sklená doštička, vlasový štetec, háčky z tenkého drôtika, tuš, naklíčené fazule s 3 – 4 cm dlhým rovným korienkom.

Rastové zóny koreňa
Rastové zóny koreňa - pokus
Pracovný postup:
Štetcom a tušom urobíme 15 – 20 čiarok v milimetrových vzdialenostiach od vrcholu na rovných korienkoch naklíčených fazúľ. Nádobu obalíme čiernym papierom, aby korienky rástli v tme.

Pozorovanie:
Už od dva dni uvidíme, že sa čiarky tušu na rastúcich korienkoch rozostupujú, a to najmenej tesne za koreňovým vrcholom, vyššie viac. Na najvyššej časti korienka sa rozostupujú veľmi málo alebo vôbec nie.

Záver:
Rozostupovanie čiarok ukazuje, v ktorej časti sa koreň najviac predlžuje. Nie je to hneď na vrchole koreňa, ale v časti, ktorá je trochu vzdialená od vrcholu a dlhá niekoľko milimetrov.


Článok vyšie v rámci série článkov Ochrana pôdy - školské pokusy.

Hodnotenie: 60%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Rastové zóny ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií