BIO spotrebiteľ

Rast a svetlo

18.10.2006 00:33
Rast a svetlo - školský pokus.
Pomôcky:
2 črepníky (horný priemer 12 cm), malá lopatka, čierny papier, záhradná zemina, 6 naklíčených fazúľ s 1 – 2 cm dlhým korienkom.

Pracovný postup:
2 črepníky naplníme záhradnou zeminou a do každého zasadíme 3 naklíčené fazule. Jeden črepník zakryjeme čiernym papierom zvinutým do kornútka, aby rastlina bola v tme. Druhý črepník postavíme na svetlo. O 1 – 2 týždne rastliny porovnáme.

Pozorovanie:
Rastliny vyrastajúce v tme budú mať dlhú tenkú stonku a drobné žltohnedé listy, rastliny rastúce na svetle budú vyvinuté normálne.

Vysvetlenie:
Rastlina v tme rastie rýchlo do dĺžky, lebo tma uvoľňuje zábrany rastu ovplyvnené svetlom, naopak, brzdí vývoj listov a vytvorenie chlorofylu. Tento jav sa volá etiolizácia.


Článok vyšie v rámci série článkov Ochrana pôdy - školské pokusy.

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Rast ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií