BIO spotrebiteľ

Podmienky klíčenia – svetlo

18.10.2006 00:33
Podmienky klíčenia – svetlo - školský pokus.
Pomôcky:
6 Petriho misiek (priemer 10 cm), kruhy filtračného papiera, čierny papier, po 30 ks semien kapucínky, cibule a černušky.

Pracovný postup:
Podmienky klíčenia – svetlo
Pokus: Podmienky klíčenia – svetlo
Pokus robíme pri rovnakej izbovej teplote. Jednu misku necháme na svetle, druhú zakryjeme čiernym papierom. O niekoľko dní porovnáme klíčenie semien na svetle a v tme.

Pozorovanie:
Semená kapucínky klíčia rovnako na svetle i v tme. Semená cibule klíčia na svetle, v tme nepatrne, alebo vôbec neklíčia. Semená černušky klíčia len v tme.

Záver:
Klíčenie semien niektorých rastlín svetlo neovplyvňuje, iných urýchľuje alebo brzdí.Článok vyšie v rámci série článkov Ochrana pôdy - školské pokusy.

Hodnotenie: 76.6%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Podmienky klíčenia – ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií