BIO spotrebiteľ

Zloženie pôdy

18.10.2006 00:33
Zloženie pôdy - školský pokus.
Pomôcky:
sklenený valec so zabrúsenou zátkou, porcelánová miska, laboratórna striekačka, sklená tyčinka.

Pracovný postup:
100 až 300 g vzorky pôdy polejeme na porcelánovej miske vodou (100 – 200 ml), rozmiešame sklenou tyčinkou a necháme 24 hodín máčať. Na druhý deň zlejeme kalnú vodu z misky do valca a zvyšnú kašu na miske roztierame palcom asi 5 minút. Striekačkou ju spláchneme do valca, ktorého obsah doplníme vodou 5 cm pod okraj. Uzavrieme zátkou, niekoľkokrát pretrepeme a postavíme na rovnú podložku.

Pozorovanie:
Častice pôdy usadzujúce sa vo vodnom stĺpci prejdú určitú dráhu za čas, ktorý je nepriamo úmerný ich veľkosti a hmotnosti.

Záver:
Častice zeminy sú väčšinou mechanicky zlepené do väčších hrudiek, ktoré sa v prírode ľahko rozpadajú. Rovnaký výsledok dosiahneme rozmočením vzorky zeminy, tzv. usadzovacou metódou.


Článok vyšie v rámci série článkov Ochrana pôdy - školské pokusy.

Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Zloženie ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií