BIO spotrebiteľ

Vodná kapacita pôdy

18.10.2006 00:33
Vodná kapacita pôdy - školský pokus.
Pomôcky:
2 Mitscherlichove valce (sklené cylindre), 3 kadičky (600 ml), akvárium, váhy, závažie, 3 trojnožky, 3 drôtene sieťky, filtračný papier, 3 vzorky pôdy vysušenej na vzduchu (po 200 g).

Pracovný postup:
Valce so vzorkami pôdy odvážime a postavíme do akvária s vodou. Dierkované dno valca prikryjeme filtračným papierom. Keď voda vystúpi na povrch vzorky pôdy, valce vytiahneme a necháme odkvapkať. Postavíme na kadičku s drôtenou sieťkou. Po odkvapkaní valce odvážime a vypočítame váhový prírastok v %.

Pozorovanie:
Rôzne pôdne vzorky nezvýšili hmotnosť rovnako, pretože v póroch zadržali rôzne množstvo vody.

Záver:
Vodná kapacita je schopnosť pôdy zadržať v póroch na určitú dobu určité množstvo vody. Je u rôznych pôd rôzna a závisí hlavne od veľkosti pôdnych čiastočiek, od obsahu humusu a od hrudkovitej štruktúry.


Článok vyšie v rámci série článkov Ochrana pôdy - školské pokusy.

Hodnotenie: 60%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Vodná kapacita ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií