BIO spotrebiteľ

Pôdna vzlínavosť

18.10.2006 00:33
Pôdna vzlínavosť - školský pokus.
Pomôcky:
3 Mitscherlichove valce (cylindre), 3 Petriho misky, hodinky, meradlo, filtračný papier, 3 vzorky pôdy (asi po 300 g), voda.

Pracovný postup:
Dierkové dno Mitscherlichových valcov pokryjeme filtračným papierom. Valce naplníme až po okraj vzorkami pôdy a čiastočky pôdy čo najviac strasieme. Postavíme ich súčasne do misiek s vodou. Vodu podľa potreby dolievame. Výšku stúpajúcej vody zisťujeme po 5, 10, 20, 30, 45 minútach a zapisujeme do tabuľky. Miesto valcov môžeme použiť sklené cylindre z petrolejovej lampy, ktoré naspodku previažeme plátnom alebo hustou gázou.

Pozorovanie:
Voda v rôznych vzorkách pôdy stúpa nerovnakou rýchlosťou. V hrubozrnných stúpa spočiatku rýchlejšie ako v jemnozrnných, ale neskôr stúpa voda rýchlejšie v jemnozrnných.

Záver:
Vzlínavosťou stúpa voda z nižších vrstiev do vyšších. Stúpanie vody má veľký význam v období sucha. Korene rastlín takto využívajú spodnú vodu.


Článok vyšie v rámci série článkov Ochrana pôdy - školské pokusy.

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Pôdna ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií