BIO spotrebiteľ

Dôkaz sodíka v pôde

18.10.2006 00:33
Dôkaz sodíka v pôde - školský pokus.
Pomôcky:
kónická banka (200 ml), skúmavka, stojan na skúmavky, lievik, filtračný papier, kahan, magnéziová tyčinka, vzorka pôdy (asi 20 g).

Pracovný postup:
Do kónickej banky vložíme asi 20 g vzorky pôdy a pridáme 50 ml destilovanej vody. Trepeme asi dve minúty. Necháme stáť, kým sa neusadia hrubé pôdne častice. Do pôdneho výluhu namočíme magnéziovú tyčinku a vložíme ju do nesvietivého plameňa.

Pozorovanie:
Plameň kahana je väčšinou červenkastý. Ak doňho vložíme magnéziovú tyčinku, zafarbí sa na žlto.

Vysvetlenie:
Sodík horí žltým plameňom. Do pôdy sa dostane pri hnojení draselnými soľami, obsahujúcimi aj sodík. Silná koncentrácia sodíka v pôde pôsobí rušivo na jej hrudkovitú štruktúru.


Článok vyšie v rámci série článkov Ochrana pôdy - školské pokusy.

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Dôkaz sodíka ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií