BIO spotrebiteľ

Pôdne sinice a riasy

18.10.2006 00:33
Pôdne sinice a riasy - školský pokus.
Pomôcky:
rastlinný materiál, humus, Petriho miska, mikroskop, podložné a krycie sklíčka, preparačná súprava, pipeta.

Pracovný postup:
Vzorku humusu v Petriho miske polejeme prevarenou studničnou vodou a dáme na svetle miesto k obloku, obrátenému na severnú stranu. V zime dáme kultúry na južnú stranu. Po 3 – 4 týždňoch sa kultúra sfarbí do zelenkavá (niektoré druhy rias vyrastú neskôr). Na mikroskopovanie odoberieme pipetou kvapky s riasami na povrchu i vo vnútri kultúry.

Pozorovanie:
Zelené riasy nájdeme niekedy už pri prezeraní vzorky humusu pod mikroskopom. Väčšinou vyrastú až v kultúrach. Môžu sa vyskytnúť aj vodné druhy, ktoré vyrástli zo spór, zanesených do pôdy vetrom alebo iným spôsobom. Tieto druhy v humuse normálne nežijú. V kultúrach sa často vyskytujú rody Chlorhormidium, Stichococcus (radovka), Chlorococcum zelenozrnko), Chlamydomonas (chlamydomonáda), ktorá je príkladom bičíkatého vývoja stupňa stielky. Má dva rovnaké dlhé bičíky, pulzujúce vakuoly a stigmu – červenú očnú škvrnu. Conjugatophyceae (spájavky) žijú v kyslom ihličnatom humuse. Cosmarium (kozmárium) nájdete v čistých borovicových lesoch. Rod Mesotaenium v pieskovitom humuse suchých borovicových lesov sa obaľuje slizom. Je to ochrana pred vyschnutím. S slizovitom obale je i niekoľko desiatok buniek. U niektorých druhov tohto rodu je cytoplazma zafarbená svetlo až výrazne fialovo. Desmidiacea (dvojčatkovité) nájdeme na vlhkých miestach s rašelinníkom a spodnou vodou.

Záver:
Pôdnym siniciam a riasam sa dobré darí vo vlhkej pôde. Aerofytické (vzdušné) riasy prijímajú vodu zo vzduchu (dážď, hmla). Rastú vo vode, ktorá je medzi čiastočkami pôdy alebo na ich povrchu. Za priaznivého počasia sa môžu rozmnožiť tak, že utvoria na zemi viditeľný farebný povlak. Do pôdy odovzdávajú organické látky, podporujú rast baktérií a majú vplyv na štruktúru pôdy. Sú prvými priekopníkmi života a tvorcami humusu, obohacujú pôdu o kyslík.


Článok vyšie v rámci série článkov Ochrana pôdy - školské pokusy.

Hodnotenie: 66.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Pôdne sinice ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií