BIO spotrebiteľ

Hrabavka škvrnitá
Pelobates fuscus

13.10.2006 00:33
Hrabavka škvrnitá je viazaná na oblasti s hlbšími piesčitými alebo ľahšími hlinitými pôdami.
Vyskytuje sa v nížinách, v kultúrnej krajine alebo v krajine prirodzeného stepného charakteru, prevažne v nadmorských výškach do 300-400 m. Súvislým lesným porastom sa vyhýba.

Mimo obdobia rozmnožovania je aktívna iba v noci. Cez deň sa zahrabáva hlboko do zeme (až 1 m), čo jej umožňujú výrazné hrbolčeky nachádzajúce sa na zadných končatinách. Na rozdiel od ostatných druhov žiab má zvislú očnú zreničku.

Na rozmnožovanie využíva predovšetkým väčšie vodné plochy s hlbšou vodou. Samičky pripevňujú šnúru vajíčok na vodné rastliny. Vo vode obyčajne neostávajú dlhšie ako jeden deň. Žubrienky narastajú do značných rozmerov (8-12 cm), takže sú najväčšie z našich druhov žiab. Niekedy môžu prezimovať a metamorfovať až nasledujúci rok.

Pre svoj skrytý spôsob života často uniká našej pozornosti. V súčasnosti je ohrozená najmä likvidáciou vhodných biotopov.

Hodnotenie: 75%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Hrabavka ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií