BIO spotrebiteľ

Ropucha zelená
Bufo viridis

13.10.2006 00:33
Ropucha zelená je charakteristická svojím „maskáčovitým” sfarbením (svetlý podklad husto pokrytý ostro ohraničenými zelenými škvrnami).
Je to typický stepný a lesostepný druh, ktorý sa vyskytuje najmä v nížinách. Môžme ju nájsť na poľnohospodársky obrábaných plochách, na poliach, lúkach, pasienkoch, v záhradách a parkoch, ale aj na staveniskách a často aj na sídliskách veľkých miest.

Zo všetkých našich obojživelníkov je najodolnejšia voči suchu a mimo obdobia rozmnožovania žije ďaleko od vody. Z našich obojživelníkov sa najlepšie adaptovala na život v kultúrnej krajine. Aktívna je za súmraku a v noci, cez deň sa ukrýva pod kameňmi alebo v plytkých norách.

Na rozmnožovanie využíva plytké vodné nádrže, ktoré však musia byť dobre osvetlené. Samica prichytáva šnúry vajíčok na rastliny. Larvy sa v teplej vode rýchlo vyvíjajú (2-3 mesiace) a podobne ako u ropuchy obyčajnej sú pomerne odolné voči organickému znečisteniu vody.

Ropucha zelená je schopná prežívať aj v silne urbanizovanom prostredí, a preto ju môžme považovať v porovnaní s väčšinou ostatných druhov našich obojživelníkov za menej ohrozenú.


Článok vyšiel v rámci seriálu Obojživelníky - ohrození obyvatelia vôd.

Hodnotenie: 93.4%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Ropucha ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Toky nie sú stoky!
  Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií