BIO spotrebiteľ

Skokan hnedý
Rana temporaria

13.10.2006 00:33
Skokan hnedý patrí spolu s nasledujúcimi dvoma druhmi, skokanom ostropyským a skokanom štíhlym do skupiny tzv. suchozemských skokanov.
Mimo obdobia rozmnožovania sa zdržiavajú v lesoch, často ďaleko od vody.

Skokan hnedý sa vyskytuje pomerne bežne v zalesnených oblastiach na väčšine nášho územia, najmä v stredných a vyšších polohách. Jeho typickým biotopom sú listnaté a ihličnaté lesy, ale môžme ho nájsť aj v pásme kosodreviny a na vlhkých lúkach, aj nad hornou hranicou lesa. V porovnaní s ďalšími dvoma druhmi je zavalitejší, má najkratšie zadné končatiny a škvrnité brucho.

Skokan hnedý je jedným z najotužilejších obojživelníkov. Často opúšťa zimoviská v období, keď sa na mnohých miestach ešte nachádza sneh. Pri výbere lokality na rozmnožovanie nie je veľmi náročný. Uprednostňuje menšie, plytké nádrže, ale využíva aj kaluže. Často sa stáva, že viacero samíc nakladie vajíčka pospájané do zhlukov na jedno miesto.

Podobne ako ropucha bradavičnatá je aj skokan hnedý počas jarných migrácií ohrozený cestnou dopravou.


Článok vyšiel v rámci seriálu Obojživelníky - ohrození obyvatelia vôd.

Hodnotenie: 70%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Skokan ...

  tato stranka je dobra
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Toky nie sú stoky!
Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií