BIO spotrebiteľ

Naše druhy mlokov

13.10.2006 00:33
Medzi mloky patrí salamandra škvrnitá a laickej verejnosti už menej známe štyri druhy mlokov (mlok obyčajný, mlok veľký, mlok vrchovský, mlok karpatský).
Salamandra škvrnitá (Salamandra salamandra)
Má čiernu farbu s výraznými žltými škvrnami. Dosahuje dĺžku 20 cm. Vyskytuje sa v lesoch, najmä listnatých a vajíčka znáša do prameňov a potokov – nie do mokradí (počas kladenia sa z nich liahnu larvy). Dospelé jedince sú celý rok na suchu.

Mloky

Dorastajú do dĺžky 14 cm. Vajíčka lepia po jednom na rastliny v mokradi (nie v potoku). Dospelé jedince sú na jar a v lete v mokradiach. Samce majú počas pobytu vo vode na chrbte a zvrchu a zospodu chvosta okrasné lemy.

Larvy sú podobné larvám salamandry. Ak nájdeme larvy v mláke pri potoku a nevieme, či sú to z potoka vyplavené salamandry alebo do mláky znesené mloky, rozlišíme ich nasledovne: salamandra má vzdialenosť medzi nozdrami väčšiu ako vzdialenosť medzi nozdrou a okom, u mloka je vzdialenosť medzi nozdrami menšia.

Mloky patria medzi najzraniteľnejšie obojživelníky, sú citlivé na prítomnosť dravých rýb v mokradi a vyžadujú zarastené mokrade.

Mlok obyčajný - veľkosť do 9 cm, výskyt v lesných koľajách, v menších zarastených nádržiach a jazierkach, v nižších a stredných polohách.

Mlok veľký – veľkosť do 14 cm, výskyt v menších zarastených vodných plochách, v nížinách a stredných polohách, najohrozenejší druh mloka.

Mlok vrchovský – veľkosť do 9 cm, výskyt ako mlok obyčajný, ale vyššie polohy.

Mlok karpatský – veľkosť do 9 cm, ako mlok obyčajný, ale centrálne pohoria Slovenska.

Hodnotenie: 82.6%, 16 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Naše druhy ...

  Re: Naše druhy mlokov

  Ako zimujú naše mloky_?U nás v práci je niečo podobné ako bazén.V strede je veíká nádrž(silo),kde skladujú starý olej na spracovanie.V bazéne sa zachytáva dažďová voda.Minulý rok som si všimla, že okrem žiab sú tam aj mloky.Snažila som sa ich vyloviť a premiestniť inam,aspoň na také miesto odkiaľmôžu vyjsť.Na jar som zistila, že tie čo ostali,uhynuli.tento rok som pravidelne vyberala žaby,sem-tam úžovku ale mloky som nevidela.Až včera.povyberala som ich von veriac,že majú lepšiu šancuna prežitie.Prosím,potešte ma,že som urobila dobre.
  katka24   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Toky nie sú stoky!
Občianske združenie TATRY z Liptovského Mikuláša v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít z Trenčína Vám na serveri BIO spotrebiteľ ponúkajú možnosť vydať sa na cestu vody. Chceme ukázať, akou zraniteľnou je krajina a čo môžeme urobiť preto, aby sa stala nielen vizuálne krajšou, ale aj ekologicky stabilnejšou a produkčnejšou.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií