BIO spotrebiteľ

Hostětín
obec známa modelovými ekologickými projektmi

15.11.2006 14:00
Malé je nielen milé, ale aj udržateľné... Poďte s nami na prehliadku modelových ekologických projektov v Hostětíne.
Hostětín
Hostětín
Obec Hostětín (230 obyvateľov) leží na úpätí Bílých Karpat v malebnej kultúrnej krajine s pestrou mozaikou prevažne listnatých lesov, kvetnatých lúk a ovocných sadov. Jej územie patrí do CHKO Bílé Karpaty, ktorá bola v roku 1996 zaradená medzi Biosférické rezervácie UNESCO.

Od začiatku 90-tych rokov sa v Hostětíne realizujú rôzne modelové ekologické projekty. Všetko sa to začalo úlohou odstrániť stavebnú uzáveru, ktorá tu bola vyhlásená po vybudovaní vodárenskej nádrže pod obcou a od 70.-tych rokov zásadne obmedzovala ďalší rozvoj obce. Zastupiteľstvo sa rozhodlo vystavať koreňovú čističku odpadových vôd. V roku 1997 pribudli v obci solárne kolektory, miestni ľudia si sami opravili drevenú sušiareň ovocia. V priebehu rokov 1999 a 2000 prebehla prestavba starej stodoly na malú muštáreň pre výrobu nefiltrovaných štiav z krajových ekologicky pestovaných odrôd ovocia. V roku 2000 obecná kotolňa na biomasu zahájila svoju prvú vykurovaciu sezónu.

Centrum Veronica

Letná škola ochrany krajiny
Letná škola ochrany krajiny 2006.
Začiatok zoologickej exkurzie s Mojmírom Vlašínom.
Už na jeseň roku 1998 kúpila Nadácia Veronica v Hostětíne starú poľnohospodársku usadlosť. Hospodárstvo i pozemky k nemu patriace poskytujú zázemie Centra modelových ekologických projektov pre vidiek - miesta, kde nájdu všetci záujemcovia možnosť dozvedieť sa, získať skúsenosti a inšpiráciu, aby ekologické alternatívy šírili vo svojich obciach či domácnostiach.

Centrum poskytuje vzdelávanie a osvetu verejnosti a ďalším cieľovým skupinám (verejná správa, podnikatelia, remeselníci, žiaci a študenti) o udržateľnom regionálnom rozvoji a spôsoboch, ako k nemu dospieť.

Vidiecka krajina
Vidiecka krajina 2006 - medzinárodná konferencia
pre všetkých záujemcov o krajinu a vidiek
Pravidelné akcie Centra Veronica v Hostětíne
 • Konferencia „Vidiecka krajina“ (máj)
 • Letná škola (júl)
 • Týždeň pre jablko a Jablčná slávnosť (september)
Týždeň pre jablko
Týždeň pre jablko


Exkurzia

Súčasťou sobotňajších osláv spojených s otvorením seminárneho Centra Veronica (11.11.2006) bola aj exkurzia po ekologických projektoch v Hostětíne.

Sušenie jabĺk v tradičnej drevenej sušiarni
Sušenie jabĺk v tradičnej drevenej sušiarni
Prvou zastávkou bola drevená sušiareň ovocia. Podarilo sa ju obnoviť pred 9 rokmi s pomocou miestnych ochrancov prírody. V súčasnosti funguje ako jedna z posledných dochovaných tradičných sušiarní v obci.

Každú jeseň v nej miestni ľudia usušia okolo 3 ton čerstvého ovocia. Sušené ovocie, vykúpené miestnymi obchodníkmi, sa v minulosti vyvážalo aj do zahraničia a predstavovalo pre poľnohospodárov aj zdroj príjmov.

Dnes sa však pre komerčné účely už drevené sušiarne nepoužívajú.

Koreňová čistička
Koreňová čistička
Neďaleko od starého ovocného sadu so sušiarňou sa nachádza kořeňová čistiareň odpadových vôd.

Čistenie odpadových vôd
Čistenie odpadových vôd
Je v stálej prevádzke od roku 1997 ako prvá svojho druhu na území CHKO Bílé Karpaty a na východnej Morave vôbec.

Jej výstavba priniesla zrušenie dlhoročnej stavebnej uzávery v obci.

Kotolňa na biomasu
Kotolňa na biomasu
Pokračovali sme smerom k obecnej kotolni na biomasu, ktorá je v prevádzke už 6 rokov.

Drevná štiepka
Drevná štiepka
Funguje na princípe spaľovania zvyškového dreva z okolitých lesov a píl a dodáva teplo do väčšiny (67) hostětínskych domácností.

Montáž solárnych panelov
Montáž solárnych panelov
Prehliadli sme si aj solárne kolektory.

Od roku 1997 boli v rámci programu Slunce pro Bílé Karpaty na desiatich budovách inštalované solárne zariadenia pre ohrev úžitkovej vody.

Kolektor ročne usporí domácnostiam priemerne 2 000 kWh energie. V roku 2001 bol na streche muštárne inštalovaný veľkoplošný kolektor (36 m2) s technológiou TiNOx.
Úsporné žiarivky
Extra úsporné verejné osvetlenie
Najnovší projekt je verejné osvetlenie.

Na všetkých stĺpoch verejného osvetlenia v obci boli nainštalované nové lampy s vysoko výkonnými a energiu šetriacimi výbojkami – všetkých 32 verejných svietidiel po celej obci má spotrebu okolo 2000 W, teda porovnateľnú spotrebu s rýchlovarnou konvicou.

Lampy sú konštruované tak, aby svietili iba kolmo dole (a nie aj do strán a dohora, ako obvyklé lampy) a aby teda nezaťažovali životné prostredie svetelným znečistením.

Osvetlenie tak neoslňuje vodičov a chodcov, neruší pohľad na nočnú oblohu, neláka toľko hmyzu a neruší v orientácii zver, ktorá sa v noci orientuje podľa hviezd.

Muštáreň
Muštáreň zvonka - slnečný kolektor na
streche sa využíva na ohrev
teplej vody a na vykurovanie
Na záver exkurzie sme navštívili tradičnú muštáreň.

Projekt muštárne naväzuje na program podpory tradičného ovocinárstva, spojeného so zachovaním a šírením starých krajových odrôd ovocia.

Jednou z organizácií rozvíjajúcich program na podporu tradičného ovocinárstva v Bílých Karpatech je občianske združenie Tradice Bílých Karpat. Zoskupuje organizácie a jednotlivcov, ktorí sa venujú ako mapovaniu odrôd, tak ich pestovaniu a spracovaniu. Tradice Bílých Karpat od roku 2000 dodávajú na trh ovocné šťavy z muštárne v Hostětíne.

Na rozdiel od veľkovýroby, kde sa po vylisovaní jablčná šťava zahustí na konzistenciu koncentrátu a neskôr pri plnení do obalu pre spotrebiteľa sa zriedi pitnou vodou na pôvodnú hustotu, jablčný mušt je plnený do fliaš bez akéhokoľvek riedenia či zahusťovania.


Ocenený mušt
Ocenený mušt
Muštáreň každoročne spracuje viac než 200 ton jabĺk z Bílých Karpat.

Okrem gazdovského a certifikovaného BIO muštu sa tu lisuje aj 100% cviklová BIO šťava.

Asi 50% produkcie muštárne sa predá prostredníctvom sieťových superkmarketov a zvyšok sa dostáva k spotrebiteľom vďaka špecializovaným bio obchodom a obchodom so zdravou výživou. Priamo v Hostětíne sa predá asi 5% produkcie.

O kvalite výrobkov z hostětínskej muštárne svedčí aj fakt, že BIO jablčný mušt získal ocenenie „Biopotravina roku 2002“.

Udržateľný rozvoj teoreticky aj prakticky

Obec a jej okolie vytvára ideálne prostredie pre ekologickú výchovu, vzdelávanie a osvetu v oblasti trvale udržateľného vidieckeho rozvoja. Centrum ukazuje, že vzťah k prírode, miestnym zdrojom a tradíciám a ohľaduplné hospodárenie môže ekonomicky stabilizovať vidiek a riešiť nezamestnanosť aj v pomerne odľahlých oblastiach.

I keď v súvislosti s modelovými ekologickými projektmi nebolo zatiaľ vytvorených viac ako 6 stálych a 10 sezónnych pracovných miest, pre malú obec to nie je zanedbateľné číslo. Smerovanie rozvoja obce by však v budúcnosti mohlo napomôcť rozvoju udržateľného cestovného ruchu aj osídlenia obce mladými ľuďmi, ktorí hľadajú alternatívu v podobne kľudného života na vidieku s možnosťou vykonávania zmysluplnej práce, v súlade s princípmi trvalej udržateľnosti.

***

Zaujal Vás niektorý z ekologických projektov a chceli by ste sa na vlastné oči presvedčiť o jeho fungovaní a prípadne sa inšpirovať? Všetko ohľadne exkurzií nájdete prehľadne spracované na webovej stránke Cenra Veronica Hostětín.

Hodnotenie: 80%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Hostětín ...

  Susiaren

  Zdravim.
  Teší ma ak čítam, že sa niekde objavujú užitočné a zaujímavé stvaby a zariadenia znovu. Som rád, aj keď sa také čosi nachádza aj na Slovensku. Rád by som podotkol, že aj v karji, ktorý poznám- Horná Maríková - najmä okolité lazy- bola ešte donedávna - snáď pri každom dome sušiareň ovocia a hríbov. Ovocie z nich má úplne inú chuť a vôňu, ako umelým teplom sušené. Ale myšlienka agor-eko-turizmu sa tam neujala, čo je fakt škoda. Neviete, či niekde na Kopaniciach - okolie Myjavy sa nejaká usadlosť nesnaží o dodobné aktivity ako v Hostenine? Bolo by zaujimavé sa venovať týmto činnostiam aj čiastočne. Napr. len víkendy, keď veľa ľudí z mesta by rado vypadlo niekam na víkend, založili by nejakú osadu zo starých chalúp a vytvorili by takú sezónnu farmu, alebo niečo podobné.
  Zatiaľ čau.

  Rudo
  rudo   Reagovať
   
  0
   
  0

  Komentar

  Aspon trochu normalnosti v tomto megalomanskom svete, kde vsetko medialne zaujimave musi mat aspon 30 poschodi, 5 000 metrov stvorcovych plochy a stat aspon 1 milardu ...
  Rudolf PADO   Reagovať
   
  0
   
  0

  Spravte si výlet

  Ak sa chcete nadýchať krásnej atmosféry, užiť si pohodu, stretnúť sa s príjemnými ľuďmi, navštívte Hostětín. Pôsobí na mňa vždy motivujúco - cítim tam, AKO SA TO DÁ. A že riešenie problémov je v ľuďoch a ich ochote hľadať tú správnu cestu.
  Zuzana Gallayová   Reagovať
   
  0
   
  0

  hotový ekosvet

  a tak by tomu malo byť nielen na vidieku, naučíme aj ľudí z miest ctiť si hodnoty a tradície, z ktorých pocháadzame a ktoré sú podstatou našej existencie...
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

RôzneNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií