Ako to na rodinnej farme uplatňujúcej princípy ekologického hospodárenia vyzerá? Aký má takáto farma význam? Oplatí sa ju navštíviť? Toto je len zopár z otázok, ktoré si kládli študenti z Gymnázia M.R. Štefánika v Nových Zámkoch a ich nemeckí kolegovia z Gymnázia J. G. Herdera v Amstade.
Títo navštívili rodinnú farmu Mašekov mlyn v rámci ich spoločného projektu „Umwelt baut Brücken (Životné prostredia stavia mosty)“. Jeho cieľom je priblížiť študentom zo 6 európskych krajín praktické poznatky z ochrany prírody. Oni už odpovede vedia. A čo vy? Poďte ich skúsiť nájsť spolu so mnou – prejdime sa spolu po Mašekovom mlyne...
9:45
Môj príchod na farmu a zoznámenie sa so slečnou Magdalénou Demešovou, dcérou pána Ing. Demeša, majiteľa farmy.
Spolu čakáme na príchod študentov a ja sa popri tom zoznamujem s farmou a jej zvieracím osadenstvom, ktoré je tu všade naokolo. Kde inde môžete vidieť len pár metrov od Vás poníky, ovce, kozy, somáre domáce, ošípané? Stačí len vystrieť ruku a pohladkať ich.
Magdaléna so Sárou
Najmladšia obyvateľka farmy – usmievajúca sa
Semi
10.30
Po chvíľke meškania prichádza autobus so študentmi a nasleduje zvítanie. Konečne môže začať očakávaná prehliadka farmy a študenti si môžu vyskúšať aj kontakt zo zvieratami, ktoré sa na farme chovajú nielen pre okrasu, ale hlavne na produkciu chutných produktov, napr. kozieho syru alebo aj „ekohnojiva“.
Pri pohľade na ich tváre mám pocit, že niektorí vidia tieto zvieratá prvý krát zblízka. Boja sa, ale strach z nich rýchlo opadáva. Veď kto by sa bál malého somárika alebo kozliatok?
Prehliadku po viedla Magdaléna Demešová
...a neodhryzne mi ruku?
11:30
Čas presunúť sa do budovy bývalého mlynu, v ktorej sa nachádza svojpomocne budované
Požitavské múzeum mlynárstva.
Už tu panuje čulý ruch, študenti rozkladajú techniku a chystá sa prezentácia, ktorá má ozrejmiť dôvody pre vybudovanie tejto rodinnej farmy, jej cieľov a prezentovať výrobky.
A čo potom? Rýchlo na poschodie, vypočujem si niečo o ekologickom včelárstve.
Tak a toto je tekvica Hokaido
Ekologické včelárstvo sa vracia späť
12:30
Nátierka z
tekvice Hokaido, med, kozí
syr, šalát z jabĺk bez chemických postrekov. To všetko sa dobre počúva...ale čo tak dať aj ochutnávku týchto produktov?
Mňam, bolo to skvelé. A to nie je len môj názor, však decká...
Pre mnohých najkrajšia časť návštevy –
ochutnávka produktov
Rýchlo si vezmite, kým ešte je...
13:15
Na farmu prichádza
Ing. Martin Ceľuch z Katedry ekológie SPU Nitra a začína sa prednáška na tému Ekofarmy a netopiere. Pred ňou ešte zachytávam tichú debatu dvoch študentov:
„Bude to zaujímavé? To bude asi nuda, sú to len netopiere“.
Ich tváre však po chvíľke prezrádzali to, že aj netopiere vedia zaujať, keď sa o nich rozpráva pútavo. Netopiere už pre nich nebudú nudné a nezaujímavé, predsudky sú preč. A možno raz niekto z nich v záhradke bude namiesto chemických látok používať na hnojenie svojich tekvíc Hokaido hnojivo z guána.
Martin Celúch a jeho prednáška:
Ekofarmy a netopiere
Zaujatí študenti počas prednášky
(pokračovanie článku si môžete prečítať zajtra)