BIO spotrebiteľ

Špalda - zázračné obilie

17.05.2004 22:51
V prípade, že by som mal rakovinu, s vrecom plným špaldy by som sa odsťahoval na salaš a potom by sa videlo, kto je silnejší – či rakovina alebo špalda...“ - Dr. Gottfried Hertzka: „Léčebná kuchařka svaté Hildegardy“

... hovorí autor knihy, ktorý tak veľmi dôveruje špalde a výlučne špaldovému jedlu a všetkým odporúča, aby každý deň zjedli aspoň trochu špaldy. V pôvodnej krajine pestovania špaldy, t.j. vo švábsko-nemeckej oblasti, to v minulosti bývalo bežným zvykom.

Na raňajky sa jedol špaldový habermus a aj potom mala špalda v rôznych podobách prednosť, či už ako krupica, šrot, chlieb alebo v inej podobe.

Špaldové obilie z ktorej sa dorába špaldová múka
Špalda  foto: Tatiana Tóthová

Špalda je zdravotným obilím č. 1. Z piatich druhov obilia našej vlasti poznáme potom už len raž, ovos, pšenicu a jačmeň. Na vrchole rebríčka hodnôt vo vzťahu k človeku sa u Hildegardy nachádza práve špalda.
Tento druh obilia bol a stále je nazývaný „Spelz“ (latinsky Spelta) a čistené, šupiek zbavené zrno sa nazýva „Kernen“, čo by sa dalo preložiť ako „jadro“. Vo Švábsku sa nazýva „Korn“ alebo „Frucht“, teda plod.

Špaldové obilie má zrejme druhovú zvláštnosť (subtilitu), ktorá z nej robí zvláštnu obilnú plodinu. Vďaka Hildegardiným znovuobjaveným vedomostiam o základných rozdieloch oproti „holej“ pšenici získava špalda znovu svoje zaslúžené miesto v ľudskej výžive.

Podľa Hildegardy je možné vymenovať 17 predností špaldy. Žiadne iné obilie a ani žiadna iná rastlina nezjednocuje tak veľký počet hodnotných vlastností.

 1. Špalda, najlepšie
 2. obilie,
 3. pôsobí hrejivo
 4. a tučne
 5. a vysoko hodnotne
 6. a miernejšie ako ostatné zrná.
 7. Kto rád špaldu jedáva, ten sebe mäso pridáva!
 8. Dáva mu správnu krv,
 9. uvoľňuje jeho myseľ
 10. a dodáva mu dávku veselosti.
 11. Akokoľvek pripravenú
 12. ju jete,
 13. tak alebo tak,
 14. ako chlieb
 15. alebo ako inú stravu (varenú).
 16. Špalda je (jedným slovom) dobrá
 17. a jemná.
špaldové vankúše špaldové penne špaldová pšenica
Hodnotenie: 85.8%, 7 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Špalda - zázračné ...

  Špalda na všetky spôsoby - receptár

  Popisná a hodnotiaca časť špaldy je veľmi zaujímavá a podnetná. Sklamal ma však receptár, kde sú samé zákusky, keksy a koláče zo špaldy s množstvom cukru, tuku, vajec. Bolo by dobre dať viac receptov na normálne jedlo. Chlieb, kaše, placky, ktoré človeka môžu udržiavať zdravým. Hlavne jednoduché a základné.
  Kisan   Reagovať
   
  0
   
  0

  --II--

  Pripájam sa k predoslemu clanku, menej cukru menej vajec...nieco zdravsieho treba...:DDD
  LUNA   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Špalda – zázračné obilie

  Na vajciach nie je nic nezdrave.
  Unlimited   Reagovať
   
  0
   
  1Pridať názor na článok

BIO magazín

Recepty, zdravá výživa
Receptár je o tom, ako dobre jesť, veľa neminúť a čo najmenej variť.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií