BIO spotrebiteľ

Svet je len jeden
pohľad z Tajova

12.12.2006 07:33
„Vaše kakaové bôby nie sú jednotnej veľkosti, dám Vám len polovicu ceny. Za túto časť dám sumu plnú a tamtie? Nie, nevezmem. Kľudne si ich nechajte.“ „Ale prečo?“
Kakaové bôby
Kakaové bôby
Handrkovanie o výkupnú cenu kakaa, jednotlivé kroky výroby bavlny, život a mzdy v rôznych častiach sveta. Ozajstný stres pri simulácii pásovej výroby džínsov v Bangladéši...

To je len časť aktivít, ktorými sme prešli 23. – 25. 11. 2006 počas interaktívneho kurzu „Svet je len jeden“.

Pre učiteľov zemepisu/geografie, etickej, občianskej náuky, pracovníkov mimovládnych organizácií či iných záujemcov ho pripravili Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica Bratislava, Metodicko – pedagogické centrum mesta Bratislavy a Südwind Niederösterreich Süd.

Fresia (prekladala Petra Ďurišová)
Fresia (prekladala Petra Ďurišová)
Kurz je súčasťou výchovno-vzdelávacieho projektu „Svet je len jeden“, ktorý sa realizuje vďaka láskavej podpore Austrian Development Agency – ADA a SlovakAid.

Hlavnou témou kurzu bolo globálne rozvojové vzdelávanie. Rozprávali sme sa o rozvojovej spolupráci, globalizácii a jej vplyve na životné prostredie, Fair Trade. Veľmi autentický bol blok, ktorý viedla Fresia Dagach z Rakúska (pôvodne novinárka z Chile).

Počas kurzu sme pili Fair Trade kávu, pochutili sme si aj na Fair Trade čokoláde.

Program bol dynamický, nabitý, ale dobre sa striedali jednotlivé aktivity a vhodne boli zaraďované prestávky, takže sme mali možnosť nasať množstvo informácií aktívnym spôsobom.

V prestávkach sme si vymieňali nielen dojmy, ale pokračovali sme v diskusiách. Možností ako využiť jednotlivé aktivity vo vyučovaní je naozaj veľa.

Veľa sme sa naučili aj nasmiali
Veľa sme sa naučili aj nasmiali
Pomôcť pri ich realizácii by mala aj pripravovaná metodická príručka s popisom všetkých aktivít, ktoré sme mali možnosť vyskúšať si pod vedením výborných lektorov – Juraja Hipša, Petry Ďurišovej a Fresie Dagach. (Vďaka.)

Svet je len jeden... a my sme jeho súčasťou. V dennom kolobehu povinností a starostí sa často nezastavíme. Čas letí a my s ním, mysliac si, že ho snáď predbehneme. Nepremýšľame nad ľuďmi, ktorí žijú tisíce kilometrov od nás. Svojich problémov máme dosť.

Obchod namiesto pomoci
Obchod namiesto pomoci
Zalievame si raňajšiu kávu. (Raňajkovali jej pestovatelia?) Dcérke pripravíme puding či kakao. (Ich deti sú v škole či na plantáži?) Návšteve kúpime bonboniéru, pre malých máme čokoládku. (Dá sa ľuďom „Juhu“ vôbec pomôcť?) Svojich starostí máme dosť. Nežije sa nám ľahko (?). Aj tak jeden človek nič nezmení (??). Tak načo podporiť Fair Trade? (???).

SVET je len JEDEN... a MY sme jeho SÚČASŤOU. A more je tvorené kvapkami, púšť zrniečkami piesku a lavína snehovými vločkami.

Poznámka:
4. – 8. 12. mali študenti Fakulty ekológie a environmentalistiky v rámci predmetu Environmentálna výchova možnosť vyskúšať si vybrané aktivity z kurzu Svet je len jeden (časž uvedená aj v časopise Ďalekohľad 6/2005).

Štvrták Ján Liga pripravil k téme fair trade informačný panel, ktorý je umiestnený na Technickej univerzite vo Zvolene pred jednou z prednáškových miestností (konkrétne PL1).
Infopanel o fair trade
Infopanel o fair trade
Postav si svoj dom (nie všetci máme rovnaké podmienky).
Postav si svoj dom
Rolová hra - Férové banány
Rolová hra - Férové...
Čokoláda s príchuťou Fair Trade
Čokoláda s príchuťou
Prípadová štúdia z Ekvádoru
Prípadová štúdia ...


Hodnotenie: 80%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Zuzana GallayováPrednáša a vedie cvičenia na fakulte ekológie a environmentalistiky so sídlom vo Zvolene. Rada varí a stále viac pri tom používa biopotraviny.

Diskusia: Svet je len ...

  ...a na ňom 6 000 000 ľudí ktorí myslia len na seba?!
  realista

  Som studentkou fakulty ekologie a environmentalistiky a mala som moznost vyskusat si aktivity z tohto seminaru. Vrelo odporucam.
  Musim sa priznat, ze o FairTrade som predtym nepocula a som rada ze aj my mozeme prispiet na rozvoj inych a tak vzdialenych krajin.
  Dufam, ze produkty FairTrade budu mat coraz vacsi uspech aj u nas.

  Keď som naposledy navštívila Biopark u nás, v Modre, veľmi ma potešilo, že sa tam
  dajú kúpiť rôzne produkty Fair Trade (čokoládky,čokoládové tyčinky, kakao, káva a
  pomarančový džús). Je super, že ak chceme niečo z Fair Trade, tak to nemusíme kupovať
  v Bratislave. Snáď je na Slovensku viac obchodíkov, kde sa dajú tieto produkty
  zakúpiť.
  Mária Pavlíková

  realistovi

  6 000 000 ľudí mysliacich len na seba... aj ja mávam taký pocit. Takže ma Vaša reakcia neprekvapila. Stačí si prečítať noviny, vypočuť rozhlas či pozrieť správy. Hlad. Zomieranie. Výbuchy. Bieda. Vraždy. Nenávisť. Hádky. Ďaleko od nás. Ale aj celkom blízko. Vypneme telku, rádio, odhodíme noviny. A? Rozplačeme sa? Skočíme z okna? Alebo vyrazíme do ulíc? .. užiť si, veď aj tak tento svet nemá zmysel? Nie som ironická. Sama si kladiem otázky. Je to zbláznenie. A tak hľadám cestu. Tak ako Vy. Možno je to naivné, ale 6 000 000 - 1 (-2, -3, -100...) = ???

  Pekný deň.
  Zuzana Gallayová

  Prepáčte, ale to číslo som napísal zle. Nie 6 000 000 ale 6 000 000 000 je na planete Zem egoistov.
  Tak že naivita je jedina možnosť ako si sprijemniť čakanie na katastrofu a pokračovať v intelektualných debatach o mravnej rekonštrukcii ľudskej spoločnosti a odpočítavať 6 000 000 000 -1 (-2,-3,-100, -1000 a času je tak málo .... BUUUUUM.
  Milovnici zimnych radovánok to už citia na vlastnej koži.
  Neberte to osobne.
  realistaČítať celú diskusiu k článku (7 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

RôzneNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií