BIO spotrebiteľ

Taliansko - krajina roka na veľtrhu BioFach 2007

23.01.2007 06:28
Druhou najviac zastúpenou krajinou na BioFachu je už roky Taliansko. Na poslednom veľtrhu predstavilo 273 talianskych producentov tisíce svojich vynikajúcich lahôdok z vysoko kvalitných biopotravín. Právom sa bude tento rok tešiť z ocenenia „Krajina roka“.
Ekologické poľnohospodárstvo má v Taliansku dlhú tradíciu. V 70.-tych rokoch vytvorili ekofarmári prvé pestovateľské združenia a dodávali do novootvorených predajní s prírodnými potravinami v Nemecku vysoko cenené pomaranče, citróny, ryžu a cestoviny, všetko v kvalite bio. Ponuku čoskoro rozšíril veľký počet výrobkov z rajčín a panenský olivový olej, ako aj ďalšie stredomorské špeciality – antipasta, vína ,ušľachtilé syry a údeniny alebo lahodné sladké gaštanové či figové džemy.

Biotrh v Brixene - Taliansko
Biotrh v Brixene - Taliansko
Ekologickí poľnohospodári obrábajú v Taliansku asi milión hektárov poľnohospodárskej úžitkovej plochy. Podľa údajov strešnej organizácie pre ekologické poľnohospodárstvo Federbio 47 000 podnikov vyrába, spracováva alebo predáva biopotraviny.

Podľa odhadov talianskeho odborníka Roberto Pintona (portál pre životné prostredie a bio www.greenplanet.net ), predstavoval obrat na domácom trhu v roku 2005 okolo 1,7 mld. EUR, k čomu treba pripočítať export vo výške 700 mil. EUR. Hodnota 2,45 mld. EUR znamená, že Taliansko má dnes jeden z najvýznamnejších európskych trhov pre bioprodukty.

V Taliansku je cca 1 000 predajní s biopotravinami a tiež 50 supermarketov s týmto zameraním. Najviac, asi 45% biopotravín, sa predá v predajniach biopotravín, potom nasleduje konvenčný maloobchodný predaj (40%), závodné a školské jedálne (10%) a priami predajcovia (5%).

BIO blahobyt - veľká BIO kampaň

Biobenessere, čo znamená niečo ako bio blahobyt, je názov projektu v hodnote 5 mil. EUR (spolufaninancovaný EU), ktorý vzbudzuje už od roku 2005 v Taliansku značnú pozornosť (www.bio-benessere.it ). V supermarketoch a predajniach zdravej výživy sa konalo už 11 000 reklamných dní s ponukami potravín a cenovými akciami, ktorá sa dotkli viac ako 2,1 miliónov ľudí. Iniciátorom je regionálne združenie pestovateľov biopotravín Prober z regiónu Emilia Romagna, ktoré je so 4 000 členmi najväčšou organizáciou svojho druhu v Taliansku (www.prober.it ). Výsledkom viac ako 150 celostránkových inzerátov, 100 televíznych a rozhlasových spotov a veľa stánkov na veľtrhoch a konferenciách bolo okolo 500 000 kontaktov, ktoré biofirmám otvorili nové možnosti po celej Európe. Vysokú informovanosť zabezpečuje v Taliansku tiež celý rad odborných časopisov a internetových portálov.

Priamy predaj je presvedčivý vďaka krátkej ceste

V Nemecku má predaj bioproduktov priamo od konkrétnych poľnohospodárov alebo prostredníctvom týždenných trhov dlhú tradíciu. Mnohí predajcovia začínali s priamym predajom zákazníkom v 70.-tych a 80.-tych rokoch, kedy ešte nebola vybudovaná žiadna predajná sieť biopotravín. V Taliansku sa tento predaj práve začína rozširovať. Aj spotrebitelia sa tu združujú do malých skupín, ktoré spoločne nakupujú u poľnohospodárov v okolí. Pod označením Gas (Gruppi d´acquisto solidali) potom organizujú spoločný nákup a rozdeľovanie jednotlivým členom. Na www.retegas.org je možné nájsť adresy roľníkov a skupín spotrebiteľov, ktoré sa na tomto priamom predaji podieľajú. Medzitým sa vytvorili aj prvé dodávateľské služby, ktoré 1x do týždňa privážajú stále sa zväčšujúcemu počtu záujemcov ovocie a zeleninu, väčšinou v štandardizovaných krabiciach.

Stále viac školských kuchyní volí biopotraviny

V roku 2005 sa v 650 talianskych školských kuchyniach denne varilo okolo 1 000 000 zdravých pokrmov. Už v roku 2000 schválila talianska vláda zákon, ktorý verejným školám a nemocniciam predpisuje vo veľkokuchyniach používanie bioproduktov. Spočiatku však bolo len málo miestnych vlád pripravených poskytovať príspevky a prehrešky proti zákonu neboli nijak stíhané. Trvalo preto určitú dobu, než bol predpis prijatý. Regióny Friaul, Benátky, Toskánsko a Marken začali so zdravým stravovaním v školách už v rokoch 2000 až 2002. Vláda regiónu Emilia Romagna v roku 2002 stanovila: deti v materských a základných školách majú dostávať len zdravé jedlo pripravené z bioproduktov. Aj ponuka biopotravín v reštauráciách sa neustále zvyšuje. Bio-bank, vydavateľ ročného zoznamu bio činností Tutto Bio registruje adresy 250 reštaurácií, ktoré používajú k príprave pokrmov najmenej 70% prísad v kvalite bio (www.biobank.it ). K tomu môžeme pripočítať asi 700 ponúk biostravovania v rámci veľmi obľúbenej agroturistiky.

Talianske biopotraviny na vzostupe

Odbor zdravej výživy má dnes pod novou vládou Romana Prodiho otvorenú cestu. Podpora ekologickému poľnohospodárstvu bola časťou volebného programu stredoľavých zelených strán. Nový minister pôdohospodárstva Paolo de Castro prikladá ekológii veľký význam. Už v prvom mesiaci svojej činnosti De Castro inicioval stretnutie s predsedom strešného zväzu Federbio, na ktorom si vzájomne vymenili názory a ďalej menoval zástupcu pre biopotraviny do komisie „Tavolo agro-alimentare“, v ktorej vláda diskutuje so zväzmi potravinárskeho priemyslu a poľnohospodárstva o odborných a politických otázkach.

Taliansko je dnes v mnohých ohľadoch víťazom: na majstrovstvách sveta vo futbale 2006 aj ako Krajina roka na veľtrhu BioFach 2007. Úspech vo futbale vďaka biopotravinám? Na odporúčanie svojho lekára poskytuje futbalový klub Palermo, za ktorý hrajú štyria noví majstri sveta, svojim členom zásadne zdravú stravu v kvalite bio.

Zdroj: Italy is Country of the Year at BioFach 2007

Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Taliansko - krajina roka na veľtrhu BioFach ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Iné    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií