BIO spotrebiteľ

ZELENÁ ŠKOLA
alternatívna voľba pri zápise dieťaťa do 1. ročníka základnej školy

24.01.2007 06:40
Spoločnosť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA, člen medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie FEE, realizuje v tomto školskom roku 2.ročník projektu Zelená škola, s dobrovoľnou účasťou 69 škôl z celého Slovenska.
Z pohľadu rodičov sú certifikované Zelené školy zárukou, že okrem získavania vedomostí sú v každodennej praxi u žiakov rozvíjané priaznivé environmentálne návyky, ako napr. úsporné zaobchádzanie s vodou a elektrickou energiou, zber a triedenie odpadov, starostlivosť o školskú záhradu a kompostovisko, praktická ochrana prírody, používanie prírodných i odpadových materiálov na vyučovaní, zapájanie rodičov a spoluobčanov do aktivít školy.

Zelená škola - ZŠ Spišská Nová Ves
Zelená škola - ZŠ Spišská Nová Ves
Každá Zelená škola sa snaží cez pôsobenie pedagogického zboru aj ostatného personálu viesť deti k uprednostňovaniu nie-materiálnych hodnôt a rozvoju kritického myslenia. Zelené školy sú alternatívou aj v zmysle využívania širokého spektra netradičných foriem výučby, atraktívnych a zaujímavých pre žiakov.

Zelené školy – to je aj záruka neformálneho záujmu školy o pohodu detí, o ich zdravie. Na týchto školách sa kladie dôraz na viac zelene v škole, na vyučovanie v prírode, na pohyb detí na čerstvom vzduchu, na zdravú stravu, na prostredie bez automatov, bez reklamy alebo aspoň agresívnych spotrebiteľských súťaží...

Certifikát Zelená škola pre MŠ v Púchove
Certifikát Zelená škola pre MŠ v Púchove
Fakt, že škola sa pýši titulom Zelená škola, je tak odrazom moderného zmýšľania vedenia školy, odrazom kvalifikovanosti personálu školy, odrazom skutočnosti, že škola na sebe vie pracovať, že chce lepšie fungovať a poskytovať stále dokonalejšie služby.

Projekt Zelená škola je súčasťou svetovej rodiny Eco-Schools, ktorá zapojeným školám poskytuje aj internetovú sieť pre linking a partnerstvá škôl z rôznych krajín a kontinentov, čím podporuje záujem o globálne vnímanie environmentálnych aspektov Zeme a prehlbovanie znalostí angličtiny.

Aktuálny zoznam a kontaktné adresy zapojených škôl nájdete na www.zelenaskola.sk.

Národný koordinátor projektu:
Mgr. Richard Medal
Centrum environmentálnych aktivít Trenčín
032/6400400
medal@changenet.sk
Súvisiace odkazy:

www.fee-international.org
www.eco-schools.org
www.spirala.sk
www.zelenaskola.sk
www.cea.sk

Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Richard MedalVyštudoval učiteľstvo Biológie – Chémie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Prahe. Od skončenia školy sa zaoberá environmentálnou výchovou – ako pedagóg v škole, mimo školy, cez prázdniny, s deťmi, mládežou, učiteľmi...

Súvisiace články


Diskusia: ZELENÁ ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Životné prostredie
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií