BIO spotrebiteľ

Recyklácia
Materiálové zhodnocovanie odpadov

29.01.2007 09:19
Až keď vyčerpáme všetky možnosti, ako zabrániť vzniku zbytočných odpadov, uložíme odpadky do komunálneho odpadu. Aby sa odpad mohol opäť využiť ako druhotná surovina, je potrebné ho najprv vytriediť. To znamená, že je nevyhnutné oddeliť od seba odpady podľa druhu materiálu – zvlášť papier, sklo, plasty, organický odpad od ostatných ťažko využiteľných odpadov. Najlepšie je triediť priamo u seba doma, v škole, v kancelárii i na ulici.

Úspora energie recykláciou oproti výrobe z primárnych zdrojov

Oceľ 74 %
Plast 97 %
Sklo 25 %
Papier 70 %
Hliník 95 %
(Friends of the Earth: Waste, marec 1996)

Vytvorené pracovné miesta na spracovanie 1 milióna ton odpadu

Typ nakladania s odpadom Počet pracovných miest
Skládkovanie 40 - 60
Spaľovanie 100 -290
Kompostovanie 200 - 300
Recyklácia 400 - 950
(Jobs and Sustainable Economy, J. Renner, Worldwatch, 1991)

Význam recyklácie z hľadiska úspor materiálu a energie

1 kg Recyklácia ušetrí:
Železného šrotu 2 kg uhlia, 4 kg rudy, 260 sekúnd práce
Odpadového hliníka 95 % energie oproti výrobe z primárnej suroviny
Umelých vlákien 9,4 kWh energie
Odpadovej medi 142 kg rudy a 80 % energie na výrobu rudy
Starého papiera plochu storočného lesa o rozlohe asi 0,1 m?
(Ing. Štefan Szabó: Úloha mimovládnych organizácií pri riešení otázok súvisiacich s odpadmi)

Ušetrená energia z využitia druhotnej suroviny namiesto primárnej suroviny

Odpadový materiál Ušetrená energia v ekvivalente - ton ropy/na tonu odpadového materiálu
Noviny 0,53
Vlnitá lepenka 0,54
Kancelársky papier 0,84
Ostatný recyklovateľný papier 0,5
PET plasty 2,05
HDPE plasty 1,77
(Sound Resources Management Group Inc., Recycling versus incineration: An energy conservation analysis, Canada)

Triediť zmiešaný obsah je možné aj pomocou rôznych dômyselných zariadení i v úpravovniach odpadov. Tieto zariadenia odpad upravia (najčastejšie rozdrvením) a následne oddelia jednotlivé druhy odpadov podľa ich materiálového zloženia. Takýto automatický spôsob triedenia je však účinný len pri niektorých materiáloch, ostatné druhotné suroviny je potrebné vytriediť pričinením človeka.

Najúčinnejšie a najmä ekonomicky menej náročné je triedenie odpadu priamo v domácnostiach alebo v školách a kanceláriách. Separovaním odpadu potom možno veľmi výrazne znížiť množstvo odpadu odkladaného do zberných nádob, čo ušetrí značné finančné prostriedky na dopravu a nakladanie s odpadom. Priamo využiteľný je najmä organický odpad, ktorý možno doma alebo v škole pomerne jednoducho kompostovať a využiť na prihnojovanie záhrady. Papier, sklo, farebné kovy je možné individuálne odovzdávať do zberných surovín alebo nosiť do zberných nádob v obci.

Veľmi dôležité je separovať odpad, ktorý obsahuje rôzne nebezpečné zlúčeniny ohrozujúce jednotlivé zložky krajiny a zdravie človeka. Takéto odpady je potrebné zneškodniť špeciálnym spôsobom v osobitných zariadeniach. Vyseparovaním nebezpečných odpadov z komunálneho odpadu zabezpečíme ich ekologicky únosné zneškodnenie. Ak takýto odpad vhodíme len do odpadkového koša, takmer vždy skončí uložený na skládke alebo zhorí v spaľovni odpadov a nebezpečné látky sa môžu voľne dostať do životného prostredia.

Staré lieky

Staré a nepoužité lieky patria medzi nebezpečný odpad. Ich chemické zloženie ovplyvňuje priamo aj ich následnú likvidáciu. Na recykláciu ako druhotnej suroviny sú staré lieky nepoužiteľné, pretože ich chemické zloženie je veľmi rôznorodé a na nové lieky je absolútne nevhodné. Vzhľadom na chemické zloženie liekov je ich vyhadzovanie do komunálneho odpadu veľmi nebezpečné. Separovaný zber starých liekov zabezpečuje, aby sa chemikálie z liekov nedostávali na skládky a do spaľovní komunálneho odpadu, kde by mohli negatívne ovplyvniť podzemné vody a ovzdušie.

Staré lieky sú predmetom separovaného zberu v sieti lekární na celom území Slovenska. Po ich separácii sú zneškodňované pri vysokých teplotách v špeciálnych spaľovniach nebezpečného odpadu, kde je riziko poškodenia životného prostredia minimalizované umiestnením špeciálnych filtrov a spaľovaním pri vysokých teplotách.


Čo môžeme urobiť my?
 • Nevhadzovať nepoužité a staré lieky do komunálneho odpadu.
 • Odovzdať ich v lekárni na bezpečné zneškodnenie.
 • Informovať o nakladaní s týmto druhom odpadu verejnosť.

Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Recyklácia ...

  dobry den. ja by som sa len chcel informovat ako to vlastne srecyklovanim odpadu chodi, hlavne by ma zaujimal komunalny odpad. doteraz som sa velmi touto otazkou a cinostou nezaoberal, len ak prostrednicvom internetu a reklam, ale ja uznemozem pozerat na to vsetko mnozstvo odpadou vsade, nevyuzite a zahodene plasty, skla a kovy. je to ubohe ak si clovek neuvedomujeze tym nici vlastne sam seba. rad by som sa dozvedel viac co sa tyka primania odpadu na recyklaciu, hotovej recyklacie a napokon sprostredkovania zrecyklovaneho odpadu. rad uvitam vsetky nazory a skusenosti. som mlady muz, ktory sa ma este co ucit. chcel by som sa tejto cinnosti aktivne venovat, urobitnieco pre seba a aj pre ostatnych a hlavne pre nasich potomkov. ak sa najdu ludia ochotny mi pomoct v rozvijani schopnosti a zrucnosti v tejto oblasti, kontaktujte ma prosim na hore uvedenu emailovu adresu. dakujem
  ladik   Reagovať
   
  0
   
  0

  Separacia odpadov

  Zakon o odpadoch c. 223/2001 Z. z. uklada povinnost obciam a mestam postupne zavadzat separovany zber jednotlivych komodit komunalneho odpadu (TKO).

  Okrem ineho im prikazuje realizovat 2-krat rocne zber nebezpecneho (obaly z farieb, ziarivky, ...) a vekoobjemoveho odpadu. Obce a mesta mozu zriadovat pre odber tychto odpadov tzuv. zberne miesta, kde odovzdane vsetko od stareho nabytku, baterii, ziariviek, stavebneho odpadu ...

  K 1.1.2006 skoncilo prve prechodne obdobie dane zakonom. Od tohto datumu je zakazane zneskodnovat (cize spalovat a skladkovat) bilogicke odpady,ktore su sucastou TKO. Je dovolene iba ich zhodnocovanie napr. kompostovanim. Ak teda spalujete na zahrade biolog. odpad, porusujete platny zakon (§ 18 ods. 3 pism m)).

  1.1.2010 konci velmi dolezite prechodne obdobie. Od tohto datumu su vsetky obce, mesta, vsetci obcania, firmy ... povinni separovat papier, sklo, kovy, bilogicke odpady a plasty. Vseobecne - zavazne (VZN) nariadenie obce, bude musiet tuto skutocnost zohladit a taxativne tieto komodity vymenovat a vyzadovat ich triedenie obcanmi.

  Bolo na to 9 -rocne prechodne obdobie. CCa polovica obci sa ako - tak snazi zavadzat recyklacne programy (nakupo kontajnerov na separ.zber, zberne dvory, trediace linky, obecne kopostoviska ...) - tieto cinnosti podporuje statny Recyklacny fond (www.recfond.sk). Polovica obci SR v tejto veci nic nerobi a koncom roka 2009 spustia hysteriu "ze to nestihli".
  Aj obce, ktore zavadzajuseparovany zber maju obrovske rezervy, napr. rozmiestnia malo kontajnerov - 1 na jeden koniec dediny, 1 na druhy koniec prip. daju kontajnery k miestnemu obchodu. Existuju vyskumy, na akuvzdialeost su ochotni ludia komodity nosit. Dalej sa casto stava, ze separovanie konci rozmiestnenim kontajnerov a pristupom "ved ludia pridu na to, co kde patri". Kazde zavedenie separ. zberu ma byt, podla mojho nazoru, podporene kvalitnou, dlhodobou kampanou - letaky, miestny rozhlas, skla, miestne noviny, akcie "od domu k domu" ...

  Nakolko kazda dedina ma iny system separ. zberu, neda sa generalizovat co kto zbiera - zasvisi to od toho, na ake komodity ma obec odberatela (v prilohe mate letak pre Liptovsky Mikulas, ktory sme vydali ako OZ).

  Vo vseobecnej svetovej skale plati: zlty kntajner - plasty, zeleny - sklo, modry - papier, cierny prip. strieborny - ostatny TKO. Do kontajnerov tejto farb. skaly sa mozu zbierat aj ine komidity, ktore sa daju lahko oddelit v separacnom stredisku mesta (obce). v Lipt. Mikulasi sa napr. do zlteho kontajnera davaju PET flase, zmesove plasty (obaly od samponov, sprchovacich gelov, ...), kovy (konzervy) a tetrapaky (viacvrstvove multimaterialove obaly).

  Ak je zber zle nastaveny, tak vznikaju tzv. nelegalne skladky. Ich riesenie je jednoduche - oznam (podnet) miestnej obci a obvodnemu uradu ZP.

  Vo vseobecnosti plati:

  1. Vlastnik, spravca, najomca pozemku je povinny ohlasit, ze na jeho pozemku vznika skladka, a to obci a obvodnemu uradu ZP. Ak to neutrobi, porusuje zakon.

  2. Skladku moze oznamit aj ktokolvek iny.

  3. Na zaklade takehoto oznamenia posle obvodny urad ZP podnet policii. Ta skuma, ci ju nevytvoril majitel pozemku, ci dokonca majitel pozemku z toho nemal majetkovy prospech, ineho povodcu odpadu. Ak ho zisti, moze ho za istych okolnosti obvinit s trest. cinu neopravneneho nakladania s odpadmi podla § 302 Tr. zakona, kde je sadzba od 6 mesiacov do 8 rokov (podla sposobenej a vyvolanej spolocenskej skody). Ak policia nezisti nic z hoe uvedeneho, vrati podnet obvodnemu uradu ZP a skonstatuje neznameho pachatela.

  4. Obvodny urad ZP zacne spravne konanie v ktoprom zistuje ci ide o TKO.

  5. Ak ide o TKO tak je ho povinna odstranit obec, v ktoprej katastry sa nachadza. Ak ide o iny odpad z hladiska povodcu, tak to musi odstranit Obvodny uraz ZP na naklady statu.

  Podla tohto postupu by v SR nemala existovat jedina nelegalna skladka odpadov. To, ze existuju, je dosledkom nevsimavosti ludi.

  Upozornujem este na taku vec, ze akekolvek zahrabavanie odpadu na polnohospodarskom podnom fonde je v rozpore so zakonom 220/2004 Z. z. o ochrane a vyuzivani pody.
  Rudolf Pado   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

OdpadNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií