BIO spotrebiteľ

Bioroľníci výrazne prispievajú k ochrane ovzdušia

06.02.2007 13:05
V Rakúsku sa vďaka ekologickým poľnohospodárom predíde použitiu 200 tisíc ton syntetických hnojív. Celosvetovo môžu ekologicky obrábané pôdy absorbovať až 400-800 miliónov ton CO2.
Zelené hnojenie
Zelené hnojenie
Okolo 20 500 rakúskych ekopoľnohospodárov sa svojou dennou prácou zasadzuje za aktívnu ochranu podnebia, pretože domáci bioroľníci obhospodarujú už 400 tisíc hektárov celkovej poľnohospodárskej úžitkovej plochy Rakúska výlučne organickými hnojivami ako kompostom alebo hnojom. Dôsledným upustením od syntetických hnojív enormne prispievajú k ochrane podnebia a spoločnosti.

Na konvenčne obhospodarovaných pôdach sa spotrebuje približne 0,5 ton syntetických hnojív na hektár. Rakúski roľníci teda len v roku 2007 znížia o cca 200 tisíc ton spotrebu hnojív škodiacich životnému prostrediu a podnebiu.

Syntetické hnojivá extrémne spotrebovávajú humus. Práve humus má pri odovzdávaní a viazaní CO2 veľký význam. Preto bioroľníci v dennej práci vsádzajú na biologické metódy obrábania pôdy, ktoré napomáhajú tvorbe humusu. ... Je najvyšší čas, aby bol obrovský potenciál ekopoľnohospodárstva celosvetovo uznaný a prijali sa zodpovedajúce politické opatrenia. My, bioroľníci jednáme – z toho by si všetci mali vziať príklad!”, zdôrazňuje Ing. Johannes Tomic, predseda BIO AUSTRIA, najväčšieho rakúskeho združenia bioroľníkov.

Veľký potenciál zníženia CO2 spočíva v šetrnom obhospodarovaní pôdy v ekologickom poľnohospodárstve: zelené hnojenie a nepretržité pokrytie pôdy rastlinami udržuje pôdy úrodné a znižuje výdaj CO2 zo zeme. Súčasne sa zvyšuje tvorba cenného humusu, takže CO2 je dlhodobo viazaný v pôde.

Vedci toto tvrdenie potvrdzujú: poľnohospodárske pôdy by ročne mohli absorbovať 400 – 800 miliónov ton CO2.

Zmena podnebia začína v nákupnom košíku

Ponuka biozeleniny
Ponuka biozeleniny v 100% bio-supermarkete
neďaleko Salzburgu
Kúpou sezónnych a regionálnych biopotravín podporujú spotrebitelia rakúske biopoľnohospodárstvo a prispievajú tým aktívne k ochrane podnebia a životného prostredia.

Spotreba biopotravín vzrástla v roku 2006 približne o 10%. S podielom 5,7% na celkovom trhu potravín patria biopotraviny k výhercom roku 2006.

Zdroj: tlačová správa zväzu BIO AUSTRIA, 2.2.2007

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Bioroľníci výrazne prispievajú k ochrane ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Životné prostredie
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií