BIO spotrebiteľ

Zber papiera
Zberový papier

22.02.2007 10:07
Medzi významné druhotné suroviny patrí zberový papier, ktorý je možné opätovne spracovať. Zberový papier je vhodnou druhotnou surovinou na výrobu obalových a toaletných papierov, na výrobu kartónov a papiera, ktorý nevyžaduje vysokú kvalitu.
Spracovanie zberového papiera je veľmi dôležité. Pri výrobe nového výrobku zo zberového papiera je možné ušetriť primárnu surovinu (drevo) a neprodukujú sa ekologicky problematické chemické látky potrebné na rozklad drevnej hmoty na buničinu (celulózu). Zároveň sa šetrí energia a neznečisťuje sa voda, pretože pri výrobe papiera z druhotných surovín spotreba vody a energie predstavuje zlomok oproti výrobe papiera z primárnej suroviny. Jedna tona zberového papiera môže nahradiť až 4 m3 drevnej hmoty alebo 110 ton zberového papiera nahradí drevo z 1 hektára cca 80-ročného lesa.

Recykláciu starého papiera ovplyvňuje aj jeho kvalita, podľa ktorej sa delí na niekoľko kvalitatívnych skupín:
 • staré noviny, časopisy
 • vlnité lepenky a hnedé sulfátové papiere (používané ako obalový materiál)
 • bezdrevné papiere
 • zmiešaný zberový papier
Harmanecké papierne pri ročnom spracovaní 50 tisíc ton zberového papiera ušetria pre životné prostredie 200 tisíc metrov kubických drevnej hmoty, 250 GJ energie a až 800 tisíc metrov kubických vody.

(Enviromagazín, 6/1998)


Najžiadanejšie sú prvé dve skupiny. Posledná nepretriedená skupina zberového papiera je vhodná iba na výrobu málo kvalitných papierov. Zo zberového papiera sa z hygienických dôvodov nevyrábajú obaly prichádzajúce do styku s potravinami. Zberová kvalita papiera sa odráža aj na jeho cene. Preto je dobré odkladať zvlášť noviny a časopisy, zvlášť kartóny a zvlášť ostatný papier. Po odovzdaní takto separovaných papierov získate viac peňazí, ako za netriedený papier.

Pri spracovaní zberového papiera je problematický výskyt tlačiarenských farieb, ktoré je potrebné pred výrobou nového papiera odstrániť. Úplné odstránenie farbív a vyčistenie nie je možné dosiahnuť, a preto nie je recyklovaný papier krásne biely.

Na bielenie vyrábaného papiera sa v starších výrobných prevádzkach používajú zlúčeniny chlóru, ktoré v prípade, že sa dostávajú mimo závodu, môžu výrazne negatívne vplývať na životné prostredie. Moderné výrobné technologické postupy pri bielení papiera už nevyužívajú chlór ako bieliacu látku, sú preto ekologickejšie. Výrobcovia zvyknú ekologicky bieleny papier označiť na obale rôznymi značkami.

Kvalitu zberového papiera ako druhotnej suroviny ovplyvňujú aj nevhodné druhy papiera, ktoré môžu spôsobovať problémy pri výrobe nového papiera. Do zberového papiera preto nepatria:
 • mastné a silne znečistené papiere,
 • krabicové obaly od nápojov a mlieka (obsahujú plasty a hliník),
 • kopírovací papier, samoprepisný papier,
 • plastové fólie, spinky,
 • skartovaný papier, brúsny papier, pauzovací papier.
Pri výrobe papiera zo zberového papiera je potrebné spracovávanú surovinu upraviť tak, aby sa dala použiť. Zberový papier je potrebné zbaviť nežiaducich prímesí (plastové fólie, spinky a podobne) a rozpustiť na rovnorodú hmotu vhodnú na konečné spracovanie.

Recyklovanie papiera vo Švédsku

Mimoriadne výsledky dosiahlo Švédsko pri recyklácii papiera. V súčasnosti sa recykluje 70% novín a 77% obalovej vlnitej lepenky. Spotreba recyklovaného papiera vzrástla z 400 tisíc ton v roku 1975 na 1,6 milióna ton v roku 1996. Švédsko je veľkým dovozcom recyklovaného papiera a očakáva sa, že požiadavky budú ďalej rásť.

(Odpady, 4/1998)


Kancelársky papier podľa US EPA

Podľa údajov americkej agentúry pre životné prostredie (EPA) sa v roku 1995 vyprodukovalo celkom 6,8 mil. ton odpadového kancelárskeho papiera. To je 3,3% celkovej hmotnosti komunálneho odpadu. Recyklované boli 3 mil. ton, čo predstavuje 44%. Uložených na skládku alebo spálených bolo 3,8 mil. ton kancelárskeho papiera. Viac ako polovica recyklovaného papiera bola exportovaná. Tento papier je možné kompostovať.

( Waste Age 4/98 in Odpady 2/99)


Čo môžeme urobiť my?
 • Triediť použitý papier, najlepšie podľa akosti.
 • Snažiť sa o zavedenie celoplošného zberu papiera v obci.
 • Využívať a uprednostňovať výrobky z recyklovaného papiera.
 • Neplytvať papierom.
 • Neznečisťovať zberové kontajnery plastmi, kovmi a pod.

Hodnotenie: 80%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Zber ...

  vie niekto nieo o tom, že sa užý nebude vykupovať papier? prosím, dajte vedieť, odkedy, lebo ho mám veeľa

  Papier

  Papier sa "an block" uz nevykupuje niekolko mesiacov. Noivinovy papier sa vykupuje za 1 az 2 centy / kg, za kartonaz sa (aby vam ju zobrali) 1 az 2 centy plati. Toto je realita.

  Moj nazor: Napriek vyssie uvedenemu je papier potrebne zbierat a nevyhadzovat. To, ze nejake sukromne televizie reportazami este stupnuju paniku medzi ludmi je uplne chore. 15 rokov sa buduje system truiedeneho zberu a neradad by som bola, yby bol za 1 rok zniceny len preto, ze ludom saa vtlcie do hlavy "ze je to vsetko zbytocne". Kazde mesto si musi vyriesit odbyt papiera vo svojej rezii a strategii. Problem v tejto krajine je akj to, ze poplatky za ulozenie odpadov na sklaky su relativne nizke a oplati sa druhotne suroviny ukladat na skladky miesto triedenia, dalej stat by mal prijat take normy, ktore by vyrobcov nutili prednostne pouzivat druhotne surovinby a nie primarne zdroje, a to druhotne suroviny z domacich zdrojov.
  Rudolf Pado

  Separovanie odpadu

  MŽP SR by malo zaujať jednoznačné stanovisko k výkupu všetkých vyseparovaných zložiek odpadu,nielen papiera, a v súčasnej dobe podporiť všetkých tých nadšencov, ktorí zavádzali separovaný zber po obciach a podporiť všetkých nadšencov, ktorí sa do triedenia zapojili.Rozprávať o tom,že si to majú obce vyriešiť samé,je podľa môjho názoru nezodpovedné a v budúcnosti to môže napáchať nenapraviteľné škody v myslení i aktívnom prístupe občanov.Výkupy druhotných surovín naučené na tučné zisky,trucujú ako malé decko,ktorému došla batéria v autíčku a nechce sa mu ho chvíľku tlačiť,kým mu tata nekúpi novú.Ochrana investícií vložených do liniek na triedenie odpadu a ochrana vybudovaného systému triedenia a zberu druhotných surovín je úlohou takej autority,akou je v tejto oblasti práve MŽP SR.Čo tak vytvoriť jednotný celoštátny výkup a zvoz vyseparovaných komodít zo zberných dvorov pod záštitou ministerstva,veď sa jedná o strategické suroviny.Napriek môjmu veľkému sklamaniu verím,že MŽP niečo pozitívné vymyslí.
  Ladislav, ekologický nadšenec

  Ad: Ladislav

  Vazeny pan Ladislav,

  s Vasou reakciou sa púlne stotoznujem. Reakciu MZP SR pokladam za neskoru (prve vystupenie az 9.2.2009, pricom prve signaly p problemoch sa zacali objavovat uz pocas oktobra 2008 a ceny vyzvieranych komodit padali prakticky po cely rok 2008) a velmi vlaznu. Od MZP SR je to vsak uz prakticky standard. Taktiez suhlasim s tym, ze firmy realizuju stanu environmentalnu politiku len v casoch "hodovania", v inych casochg vzdychaju a hadzu nas cez palubu. V casoch hodovania vacsina ludi o ekologiu nema zaujem, lebo zivot je jedna velka oslava, v casoch krizy su naporudzi vyhovorky "o dolezitejsich veciach". Zial, ekologia je pre vacsinu zaujimava az vtedy, ak pride priame ohrozenie - vyvlastnenie domu, zahrady, vystavba regionalnej skladky za obcou ... vtedy vsetci chcu volat ochranarov.

  Premierovi sme zaslali nasledovne odporucania, nakolko ja osobne siu myslim, ze stt ma urcit pravodla hry a nevzdat sa ich v prospech zaujmovych skupin ..:
  Touto cestou si Vás dovoľujem požiadať, aby Vaša vláda zvážila urýchlené prijatie nasledovných opatrení:

  • Zastaviť hystériu „o zbytočnosti triedeného zberu“ šírenú niektorými médiami, a to intenzívnou kampaňou MŽP SR zameranou na minimalizáciu vzniku odpadov, triedenie odpadov a recykláciu odpadov.

  • Okamžite zastaviť všetky cezhraničné dovozy zberových komodít, ktoré sú k dispozícii v SR a importovať iba dopočty t.j. množstva jednotlivých komodít, ktoré sa nevyzbierajú v SR v dostatočnom množstve.

  • Okamžite oživiť trh s vyzbieranými komoditami daňovou motiváciou firiem: uprednostňovať výrobu zo sekundárnych materiálových zdrojov a nie primárnych surovín.

  • Strategický podporovať výroby a technológie, ktoré používajú sekundárne materiálové zdroje vo výrobe (ideál 100 % vstupov sú druhotne suroviny).

  • Podporiť technológie, ktoré v SR chýbajú (napr. na Slovensku neexistuje ani jediná firma, ktorá by sa zaoberala rozvlákňovaním viacvrstvových kombinovaných obalov).

  • Okamžite zvýšiť tzv. obligatórne príspevky Recyklačného fondu na 1 tonu vytriedených surovín (v ČR je cenová hladina od 4 600 do 6 400 Čk).

  • V maximálnej miere podporovať, aby systémy triedeného zberu na úrovni miest a obcí spravovali verejné inštitúcie (verejnoprospešné organizácie). Prax ukazuje, že vstup súkromných investorov do odpadových spoločností je často spojený s nedostatočným záujmom týchto subjektov o vylepšovanie systému triedeného zberu nad rámec minimálne požadovaných štandardov (limitov).

  • Vyhláškou významne finančne znevýhodniť ukladanie odpadov na skládky a spaľovanie odpadov bez predchádzajúceho predtriedenia.

  • Vyhláškou resp. novelizáciou zákona o obaloch dosiahnuť finančné znevýhodnenie používanie nerecyklovateľných obalov (z hľadiska reálneho zberu, dostupných spracovateľských kapacít a technológií) min. v kategórií rýchlo obratového tovaru.

  • Zaviesť zálohovanie PET – fliaš.

  • V spolupráci s Ministerstvo školstva SR riešiť okamžite kolaps školských zberov druhotných surovín. Obnoviť dôveru žiakov a učiteľov v trvalo udržateľný rozvoj.


  • Podporovať verejné „zelené“ obstarávanie, napr. používanie recyklovaného papiera vo verejnej a štátnej správe, vo všetkých typoch škôl ... , by malo byť úplným štandardom. Podobne tlač novín, časopisov, informačných letákov ... Archivačná životnosť dnes produkovaných recyklovaných papierov je 100 rokov.

  • V maximálnej možnej miere podporiť kompostovacie a fermentačné technológie pre spracovanie biologicky rozložiteľných odpadov ( 30 – 45 % v objeme TKO).

  • Trvať na dodržaní dikcie § 39 ods. 14) zákona o odpadoch, ktorý nadobudne účinnosť 1.1.2010.

  Rudolf Pado

  Dobrý deň,chcem Vám poďakovať za odpoveď a zároveň požiadať o informáciu,či už vstúpila do platnosti smernica o použitých batériách a akmulátoroch,ktorej transpozícia sa mala podľa Rady 66/2006/ES uskutočniť do 26.9.2008.
  Jedná sa mi hlavne o to,či môžem vyzvať v obci všetkých distribútorov-predajcov batérií ku neodkladnému zabezpečeniu spätného odberu batérií, ku vytvoreniu priestoru na odloženie použitých batérií a k viditeľnému označeniu tohto priestoru vo svojich predajniach.Pomohlo by mi znenie zákonaĎakujem.
  Ladislav, ekologický nadšenecČítať celú diskusiu k článku (6 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

OdpadNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií