BIO spotrebiteľ

Riadené skládky odpadov

28.03.2007 13:15
Riadené skládky odpadov predstavujú v súčasnosti „najbezpečnejšie“ zneškodňovanie odpadov, pretože spĺňajú kritériá na ochranu životného prostredia. Prvé riadené skládky odpadov boli založené v Anglicku okolo roku 1920 tak, aby v čo možno najmenšej miere ovplyvňovali okolité životné prostredie.
Každá riadená skládka musí spĺňať viaceré kritériá, ktoré sú presne dané technickými normami. Skládka musí byť postavená tak, aby sa do okolia nedostávali nebezpečné chemické zlúčeniny, ohrozujúce zdravie obyvateľov a životné prostredie.

Vo všeobecnosti riadené skládky odpadov možno rozdeliť do troch kategórií:
 • Otvorené skládky, na ktorých sa vyvážaný odpad postupne zhutňuje ťažkými mechanizmami. Skládka nie je prekrývaná izolačnými vrstvami, preto môže dochádzať k znečisteniu podzemných vôd a častému samovznieteniu obsahu skládky. Okrem toho sa môže prejaviť aj vplyv nepríjemného zápachu, dymu a možnosť šírenia rôznych infekcií.

 • V USA sú najrozšírenejším typom skládok odpadu skládky s kontrolovaným spaľovaním odpadu, na ktoré sa vyváža komunálny odpad. Odpad sa vrství do hrúbky približne štyroch metrov, po navrstvení sa zapáli a nechá sa zhorieť jeho horľavá súčasť. Následne sa zvyšný popol utlačí a opätovne sa naváža ďalšia vrstva odpadov. Takýto spôsob likvidácie odpadu je veľmi nevhodný pre životné prostredie, pretože sa do atmosféry uvoľňuje obrovské množstvo škodlivých plynov.

 • V Európe sa používa spôsob skládkovania s prekrývaním, ktorý je ekologicky najprijateľnejší. Skládka sa zapĺňa odpadom, ktorý sa postupne zhutňuje pomocou ťažkých mechanizmov a prekrýva v pravidelných intervaloch vrstvou izolačného materiálu, najčastejšie zeminou. Takto uložený odpad je zabezpečený proti presakovaniu zrážkovej vody a pred uvoľňovaním skládkových plynov do prostredia.
Odpad sa na skládku môže ukladať niekoľkými spôsobmi: plošným ukladaním dole, plošným ukladaním hore, plošným horizontálnym ukladaním a ukladaním cez hranu.

Moderná riadená skládka odpadov by mala byť budovaná tak, aby sa splnili kritériá ochrany životného prostredia, z ktorých najdôležitejšie sú:
 • Nesmie dochádzať k uvoľňovaniu škodlivín do vodných tokov a do podzemných vôd.
 • Na skládku sa môžu ukladať iba niektoré typy odpadov.
 • O odpadoch uložených na skládku sa musí viesť podrobná evidencia.
 • Znečisťovanie ovzdušia musí byť minimalizované.
 • Skládka nesmie pôsobiť príliš rušivo v krajinnom prostredí.

Hodnotenie: 53.4%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Riadené skládky ...

  Ekologia ?

  Ak skladky su ekologicky najvhodnejsie, asi ste nepoculi o inych sposoboch likvidacie odpadov. Ci uz vyuzitim okamzitym ako zdroj alternativnej energie v modernych spalovniach, ake maju v Japonsku, ci Australii, alebo docasnym dlhodobym uskladnenim, za pomoci najmodernejsich technologii, kde nedochadza k ziadnym unikom emisii, alebo priesakom.

  Zda sa mi, ze ludia tu ziju v minulosti a pritom su rozne nove metody a sposoby, ktore su pre zivotne prostredie prijatelnejsie a nemusia byt vytvarane skladky, ktore su hrozbou do buducna !

  www.enprosol.sk
  Arpai Adrian   Reagovať
   
  0
   
  0

  Odpoved

  Kde ste citali vetu, ze skladky su ekologicky najvhodnejsie? Iste nie v tejto kapitole.

  Taktiez skuste vnimat tuto stat v kontexte celeho serialu. Seriasl prinasal informacie o roznych sposoboch zneskodnovania zhodnocovania odpadov.

  Okrem toho, jasne definoval hierarchiu:

  - Minimalizacia vzniku a nebezpecnosti odpadov.
  - Opatovne pouzivanie.
  - Zhodnocvovanie odpadov (separovanie a recyklacia, kompostovanie).
  - Krajne riesenie ukladanie na legalne skladky a energeticke spalovanie.

  Spalovane zasadne nepodporujem. Energeticke zhodnocovanie je pekny mytus, asi taky, ako ten, ze slepe crevo je zbytocnym organom v tele cloveka.

  Ludia ziju v minulosti? Nech sa paci, chodte na Ministerstvo ZP SR a skuste im to tam vysvetlit. Ja zijem v realnom svete, kde 7 dni v tyzdni pre ekologiu nieco robim a nefilozofujem o pomeroch v Japonsku, Australii ...
  Rudolf PADO   Reagovať
   
  0
   
  0

  nho mne je to jedno a je mi to fuk aj ked je lepssie robit riadene skladky ako divoke to je moj nazor a este !! /milujem ta šano a aj teba zolo !!!/
    Reagovať
   
  0
   
  0

  tie informácie sú naozaj dobré! využívam ich v škole a veľmi mi pomáhajú. Ďakujem za zverejňovanie informácií.
  saša   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

OdpadNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií