BIO spotrebiteľ

Plasty (3)

15.03.2007 07:31
V súčasnosti sa plasty zväčša likvidujú spaľovaním a skládkovaním. Skládkovanie v súčasnosti vyrábaných plastov je ovplyvnené ich vlastnosťami.
Plasty sú vďaka svojim fyzikálno-chemickým vlastnostiam veľmi odolné voči pôsobeniu prírodných rozkladných procesov. Rýchlosť rozkladu plastických látok je do značnej miery ovplyvňovaná množstvom slnečného žiarenia (najmä UV) a činnosťou niektorých mikroorganizmov (niektoré baktérie). Plastické látky uložené na skládky zostávajú v prostredí tisícky rokov prakticky bez zmien. Pri skládkovaní plastov sa môžu do prostredia vylúhovať niektoré jedovaté látky poškodzujúce životné prostredie. Pri ich spaľovaní sa uvoľňujú nebezpečné chemické zlúčeniny, ktoré môžu aj v malých množstvách pri dlhodobom pôsobení ohrozovať zdravie človeka.

Silne znečistené plasty so zbytkami potravín, pôdy, kovovými uzávermi sa nedajú spracovať a pre recyklovanie sú nevhodné. Z tohoto dôvodu je potrebné pri separovaní plastov dbať na zabezpečenie čistoty druhotnej suroviny.

Recyklované plasty z hygienických dôvodov už nie je možné používať na výrobky, ktoré prichádzajú priamo do kontaktu s potravinami.

V súčasnosti je najdiskutovanejším a najproblematickejším typom plastu PVC (polyvinylchlorid), ktorý obsahuje látky vážne ohrozujúce životné prostredie a zdravie človeka. Využitie PVC na recykláciu je veľmi obmedzené, a preto sa väčšinou dostáva na skládky alebo do spaľovní odpadov. Najmä v spaľovniach je PVC zdrojom nebezpečných chemických zlúčenín obsahujúcich chlór, z ktorých sú najnebezpečnejšie dioxíny.

Podľa dostupných údajov je z celkového množstva 3,6 milióna ton PVC odpadov vznikajúcich v Európe zrecyklovaných len 100 000 ton, čo predstavuje 2,7% . Z celkového zvyšného množstva PVC je zlikvidovaných v spaľovniach 600 000 ton a na skládkach skončí až 2,9 milióna ton odpadového PVC.

Využívanie PVC v obalovej technike a na výrobu hračiek je krajne nezodpovedné, pretože látky pridávané do PVC ako zmäkčovadlá (najmä ftaláty) sa môžu vylúhovať do potravín alebo sa dostávajú do slín detí pri vkladaní hračiek do úst.

Z tohoto dôvodu je na Slovensku od roku 2000 platný zákaz výroby a predaja hračiek z mäkčeného PVC! Na trhoviskách sa ešte aj v súčasnosti objavujú takéto hračky, ktoré sú dovezené najmä zo štátov juhovýchodnej Ázie a Poľska.

Podľa pôvodne schváleného zákona o odpadoch sa od roku 2008 nesmeli u nás vyrábať a ani predávať výrobky z PVC. Tlak priemysel lobby v SR spôsobil, že v roku 2002 bolo to to ustanovenie v zákone o odpadoch zrušené prostredníctvom novelizácie iného zákona.

Plasty a ich recyklácia v SR

V súčasnosti sa na Slovensku produkuje cca 100 000 ton odpadu z plastov za rok. Slovensko má spracovateľské kapacity maxilmálne na 15 % z tohto množstva plastov (Ekoreplast, s.r.o., Malacky – recyklácia prepraviek, Chemika, a.s., Handlová – recyklácia PE fólií, Domitri, s.r.o. – Plešivec – recyklácia PE folií, Eastern Slovakia Project, s. r.o., Prešov – recyklácia zmesných plastov, Maring, s.r.o., Košice – recyklácia zmesných plastov, Chudovský, s.r.o., Považská Bystrica – recyklácia zmesných plastov, Agrostyro, s.r.o., Zlaté Moravce – recyklácia penového polystyrénu, Polyform, s.r.o., Podolinec – recyklácia penového polystyrénu. Dobudovanie recyklačných kapacit by stálo niekoľko stoviek miliónov korún, pričom odbyt takto recyklovaných plastov je otázny. Výrobok z recyklovaného plastu je predajný za cenu do 15 Sk/kg, pričom spracovateľské náklady sa pohybujú od 10 – 12 Sk/kg.

Podľa odhadov Výskumného ústavu spracovania plastov, a.s., Nitra je možné v súčasnosti pri priaznivých cenových hladinách umiestniť na slovenskom trhu 5 – 7 000 t recyklovaných plastov ročne.

(informácia DES, marec 2002)


Recyklácia plastických hmôt v Európe

Združenie európskych výrobcov plastov publikovalo údaje o recyklácii a znovupoužití plastov. V Európe sa v roku 1995 recyklovalo 4 mil. ton plastového odpadu. Z toho 2,5% bolo použitých ako surovina, 32,5% bolo recyklovaných mechanicky a 65% spálených s využitím na získanie energie. Plastické obaly v členských štátoch EU sa recyklujú v priemere v množstve 14%. V jednotlivých štátoch sa toto množstvo líši, napr. v SRN je až 40%.

(Waste & Env. Today 9/97 in Odpady, 10/98)

Plastické hmoty

Za rok sa vo svete vyprodukuje približne 100 miliónov ton plastov, z toho v Európe približne 24 miliónov. Do odpadu sa v Európe dostáva zhruba 16 mil. ton, z toho až 10 mil. ton je vytvorených domácnosťami.

(upravené podľa Odpady, 11/1997)


Čo môžeme urobiť my?
 • Uprednostňovať vratné obaly.
 • Nekupovať a nepoužívať výrobky z PVC.
 • Dôsledne triediť podľa jednotlivých druhov plastov (podľa spôsobu zberu).
 • Snažiť sa o zavedenie zberu plastov v obci.
 • Zmenšovať objem odhodených plastových obalov jednoduchým stlačením.
 • Nespaľovať – pri spaľovaní pri nízkych teplotách sa uvoľňujú prudko jedovaté chemické zlúčeniny.

Hodnotenie: 80%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Plasty ...

  Rada by som sa dozvedela, aké konkrétne plasty, obaly môžem dávať do triedeného zberu plastov. Pretože viem len o pl. fľašiach, obaloch z kozmetiky a pod. Ale chcem vedieť, čo z obalmy z jogurtov, pracích práškov, folii

  Inak, článok je veľmi dobrý
    Reagovať
   
  0
   
  0

  odpoved

  Dobry den,

  to, ake komodity (druhy odpadov) zbiera Vase mesto (obec) je upravene vo Vseobecne - zavaznom nariadeni mesta (obce). Niektore obce (mesta) ho maju na internete. Vacsinou sa vola VZN o odpadoch a drobnych stavebnych odpadoch.

  Nasledne si mesto (obec) samo urci, ake typy plastov zbiera. Tato volba vyplyva z toho pre ake typy plastov ma odberatela.

  Dnes uz existuje odberatel skoro na vsetko, ale mersto (obec) zvazuje aj ine aspekty: naklady zberu komodity, sposob spracovania pre odberatela, dopravne naklady k odberatelovi ...

  Preto niektore mesta zbieraju len PET - flae, ine PET flase + plastove folie, dalsie + zmesove plasty (obaly od samponov, sprchovacich gelov ...) + niektore aj jogurtove obaly.

  Musite si preto zistit, v meste, kde zijete co sa zbiera . Udaje byvaju aj na nalepke na separovany zber, ktora je na kontajnery, zial po case ju niekto strhne.


  Rudolf Pado   Reagovať
   
  0
   
  0

  Ahojte
    Reagovať
   
  0
   
  0

  o niečom

  Ako som už písal som Ivan a táži se na plastový recyklovaný material , a to preto , že ho mám plný sklad a nedarí sa mi ho predat - poznáte niekoho čo by mal záujem kúpit za dobrú cenu PL mat PP-PS-ABS-POM-TPE-PA-PC , mat mám čistý a zabalený origi mieškoch , ak viete napíšte mi budem vdačný za každé slovo . Písal a stažoval sa Hučko Ivan - HIv
  Hučko Ivan brčo   Reagovať
   
  0
   
  0

  Plastovy odpad

  Zdravim v Cechach je par firiem ktore sa zaoberaju vykupom plastov , prilozil som par straniek , ktore by mohli byt uzitocne :) prajem vela stastia

  http://hlavik.ic.cz/ , http://www.pesl.cz/cz/vykup.htm , http://www.kovomat.sk/ , http://www.maloun.cz/ , http://www.desensky.cz/vykup-plastu.htm , http://www.motti.cz/
  peterson   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

OdpadNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií