BIO spotrebiteľ

Zberový textil

09.03.2007 07:54
Zber textilu je málo využívaný, pretože sa v súčasnosti už nevyužíva pri výrobe papiera v takej miere, ako v minulosti. Zmenou technológie výroby sa textil čiastočne nahradil zberovým papierom alebo inými prostriedkami a technológiami.
V minulosti sa vytriedené vlnené a konopné handry využívali pri výrobe leteckých listových papierov, na výrobu papiera na bankovky a ceniny. Podiel a kvalita zberových handier pri výrobe týchto špeciálnych druhov papierov ovplyvňuje aj ich výslednú kvalitu výrobkov. V súčasnosti vyrábané špeciálne papiere obsahujúce textilné vlákna sa vyrábajú z textilu, ktorý pochádza priamo z výroby, ako technologický odpad (rôzne odrezky, nekvalitné výrobky a podobne). Zberový textil od obyvateľstva by bol z dôvodu rôznorodého zloženia a znečistenia nepoužiteľný.

Zberový textil sa využíva pri výrobe niektorých textilných produktov. Textilné odpady z prírodných vlákien sa dajú využiť pri výrobe niektorých typov kobercov. Textil sa nastrihá na tenké prúžky, ktoré sa vtkajú do koberca. Vlastná farebnosť nie je na škodu. Farebné kombinácie vytvoria efektný produkt, ktorý je zaujímavý aj tým, že každý koberec je jedinečný.

Zberový textil sa využíva aj na výrobu netkaných textílií, ktorých využitie je možné v stavebníctve, poľnohospodárstve aj v priemysle. Okrem toho sa textilné vlákna pridávajú ako náhrada buničiny do drevotrieskových lepenkových dosiek. Zberový textil roztrhaný na malé kúsky možno tiež lisovať s pridaním tmelu na zvukoizolačné a zvukoabsorbčné výrobky.

Podstatný podiel zberových handier je produkovaný ako odpad pri výrobe textilu v textilnom priemysle. Zberový textil získaný zberom od obyvateľstva je menej využívaný, pretože je znečistený a nie je roztriedený podľa jednotlivých materiálov.

Čo môžeme urobiť my?
 • Zbytočne nenakupovať veľké množstvo textilných výrobkov (nepodliehať stále sa meniacím modným trendom).
 • Pri použiteľnoim šatstve predať za symbolickú cenu alebo darovať. Zrealizovaž burzu alebo výmenu šatstva, charitatívnu alebo humanitnú zbierku (podmienkou je, aby bolo šatstvo čisté).
 • Triediť textil a v rámci možností odovzdávať na recykláciu.
 • Nespaľovať textil – pri spaľovaní sa uvoľňujú nebezpečné zlúčeniny.

Hodnotenie: 93.4%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Zberový ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Odpad  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií