V sobotu ráno 28.4. vyrazil z Trenčína minibus s dvadsiatkou ľudí rozhodnutých osobne sa zúčastniť vyhlásenia Územia chráneného občanmi v Tichej a Kôprovej doline v Podbanskom. Najmä po dehonostujúcich výrokoch zo strany niekoľkých predstaviteľov štátu na adresu ochranárov sme cítili potrebu prejaviť občiansky postoj a osobne podporiť požiadavku na definitívne zastavenie prác v oboch tatranských dolinách.
Aby Tichá zostala tichou
Skvelý deň. Modrá obloha, tešíme sa.
Privstali sme si, aby sme boli v Podbanskom čo najskôr a stihli pred akciou ÚCHO ešte aj prevetrať pľúca. Logicky vyrážame smerom k ústiu Tichej doliny. Smola. Rampa zatvorená, na tabuli nápis: „V čase od 11.4. do 31.7.2007 platí zákaz vstupu do okolitých lesných pozemkov vrátane turistických značkových chodníkov“.
Tabuľa
Pri rampe stoja SBS-kári.
Tak si aspoň prečítame tabuľu o hrozbe menom lykožrút.
Tichá dolina - ústie
Zákaz vstupu do doliny
No nič, do Tichej sa nepozrieme, tak sme sa vybrali po červenej magistrále smerom na Tri studničky.
Kocháme sa pohľadmi na ešte zasnežené končiare, obdivujeme jarnú kvetenu a debatujeme.
Napadnutá kôra
Feromónový lapač
O kôrovcovi, nepôvodných smrekových lesoch, čistinkách vzniknutých kalamitou plných života (kvety, maliny...), nutnosti odvážať kalamitné drevo z titulu nebezpečenstva požiaru (hoci veľké kmene sú odvezené , kôpky raždia zostali).
Spoločne sa čudujeme, prečo nás pri vstupe do Tichej doliny nevítali lesníci a členovia TANAPu, aby nám urobili exkurziu k miestu ťažby dreva, ukázali stromy napadnuté lykožrútom a poskytli odborné informácie – z jednej i druhej strany.
Pod Kriváňom...
Prevencia ...
Deväťsil
Nielen les...
Zato sú všade naokolo policajné autá a vidíme aj skupinu policajtov s obuškami. Čudný pocit. Do Tatier som chodila s rodičmi každé leto, poznám ich zo všetkých strán, vybavujú sa mi krásne spomienky, ale i zopár „dramatických“ chvíľ, ktoré pobyt vo vysokých horách spojený s nepriazňou počasia prináša...
Policajné autá
Za všetky tie roky – nikdy som v Tatrách nevidela policajta s obuškom. Až teraz. A dívajú sa na nich aj naše deti, ktoré tiež učíme láske k prírode a všetkému živému. Sme nepriateľom štátu?
Miro Žiarislav
Pred druhou sa vraciame k parkovisku v Podbanskom. Už je tu veľmi rušno. Okrem členov a sympatizantov niekoľkých ochranárskych organizácií je tu množstvo „obyčajných“ ľudí – mladí aj starší ľudia (s transparentmi aj bez), rodiny s deťmi, všetci so žltou páskou a úsmevom na perách...
Miro Žiarislav Švický hrou na koncovku neformálne otvára stretnutie. Krásny začiatok. Bez slov, ale s hudbou, ktorá sa dotýka srdca. V pokojnom duchu a priateľskej atmosfére sa nesie celé zhromaždenie.
Podpora Greenpeace
Platení komparzisti
Malé ÚCHO
Posledné prípravy
... aj starší
Mladší ...
A ďalšia ....
... a ďalší
Platený komparzista
Kde je pieseň...
A ďalší...
Nebudem popisovať, kto všetko a s čím vystúpil počas podujatia – za všetkých spomeniem len Juraja Smatanu, Juraja Lukáča, Erika Baláža a Elišku Pätoprstú. Ide o posolstvo. Že my – občania Slovenskej republiky – si už nenecháme všetko páčiť a keď nami zvolení zástupcovia štátu zlyhávajú v správe vecí verejných, sme pripravení upozorniť na to a žiadať nápravu ako aj vyvodenie zodpovednosti, ak bol porušený zákon.
Príbeh Tichej
Erik Baláž
Juraj Smatana
Slovenská inšpekcia životného prostredia zatiaľ pozastavila ťažbu. Veríme, že na základe odporúčaní nezávislej komisie, v ktorej budú prítomní aj odborníci z mimovládnych organizácií ako aj zahraniční experti, bude ťažba definitívne zastavená a že bude čím skôr prijatá dobrá zonácia TANAPu podľa návrhu odvolaného riaditeľa Vančuru.
Nechajme to na
prírodu
Nie je to len pár komparzistov, ktorým záleží na Tichej a Kôprovej doline, ako sa to snaží byť prezentované v médiách. Za ľuďmi, ktorí sa v Tichej doline osobne angažovali a vlastnými telami bránili strojom v ťažbe, stoja tisíce občanov, ktorí Tatry milujú ako symbol Slovenska. Ale tu už nejde len o Tatry, ale aj pravdu, občiansku dôstojnosť, váhu slova.... Prajem si, aby tieto hodnoty a princípy neboli cudzie ani politikom.
Územie chránené občanmi – Tichá a Kôprová dolina – je už realitou. Snáď nebude trvať dlho, a k ochrane oboch dolín ako bezzásahového územia ponechaného na prírodu sa čoskoro prihlásia aj štátne inštitúcie. Príroda je dokonalá. Nechajme je byť – aspoň v týchto dvoch dolinách - a len sa tichučko prizerajme a učme sa.