BIO spotrebiteľ

Country Life – to nie sú len obchody so zdravou výživou a vegetariánske reštaurácie

23.05.2007 07:58
Väčina z nás asi pozná Country Life predovšetkým ako propagátora vegetariánskej výživy a zdravého životného štýlu, ale už menej je známy projekt ekologického centra v Nenačovicích na Berounsku a ďalšie vzdelávacie a humanitárne aktivity tejto spoločnosti v Českej republike.
Firma Country Life s.r.o. bola založená na jar v roku 1991 a je 100% vlastnená občianskym združením Společnost Prameny zdraví, ktorá je súčasťou celosvetového kresťanského hnutia, zameraného na programy zdravého životného štýlu. Country Life nie je štandardnou komerčnou firmou, založenou za účelom produkcie zisku svojmu majiteľovi. Poslaním firmy je všestranná zdravotná osveta a propagácia prevencie pre komplexné zdravie, teda v oblasti telesnej, duševnej, duchovnej a sociálnej. Zisk z obchodných činností firma investuje nielen do svojho rozvoja, ale najmä do zdravotných a vzdelávacích programov pre širokú verejnosť.

Country Life
Country Life
V súlade so zameraním na vzdelávanie a osvetu širokej verejnosti realizuje firma Country Life zaujímavý projekt ekologického centra v Nenačovicích na Berounsku, kde je tiež sídlo spoločnosti. Súčasťou tohoto projektu je ekofarma a ekozáhradníctvo, zamerané na pestovanie poľnohospodárskych produktov, zeleniny a ovocia v kvalite BIO, biopekáreň a vzdelávacie stredisko pre študentov Inštitútu životného štýlu. V Prahe Country Life prevádzkuje niekoľko predajní a reštaurácií zdravej výživy. Spolu s občianskym združením Prameny zdraví organizuje programy zdravého životného štýlu NEWSTART®, ktoré sú ako prevencia pred civilizačnými chorobami vhodné pre každého človeka. Country Life tiež podporuje zakladanie Klubov zdravia v Českej republike a vydáva časopis Prameny zdraví zameraný na propagáciu zdravej výživy a harmonický životný štýl.

Spoločnosť Country Life už vyše 10 rokov úzko spolupracuje s humanitárnou organizáciou ADRA. Firma Country Life je členom Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio a medzinárodných združení OCI a ASI (firiem podnikajúcich korektne).

Nákupom v Country Life podporujú spotrebitelia zdravotné, vzdelávacie a humanitárne aktivity Country Life v Českej republike.

Ekologické prvky v Country Life

Biodožinky
Biodožinky a Country Life
Sídlo firmy vzniklo prestavbou starého kravína na nízkoenergetickú budovu a nová prístavba má parametre pasívneho domu. Celá prevádzka v Country Life je zameraná na minimálnu ekologickú náročnosť. Hrúbka stien budov naznačuje, že budovu chráni „tučný“ izolačný kabát. Je z ekologickej minerálnej vaty. Pôvodne mala byť izolácia z obnoviteľného zdroja – zo slamy, ale pripravená dodávka zmokla a nebolo možné čakať na jej vyschnutie. Na streche sú slnečné kolektory, ktoré ohrievajú vodu na umývanie. Dažďová voda je zachytávaná do podzemných rezervoárov. Tie majú dvojakú funkciu. Jednak slúžia ako požiarne nádrže a zároveň je dažďová voda využívaná v sekundárnom okruhu na splachovanie WC. Odpad sa z Country Life vyváža do čistiarne odpadových vôd, v budúcnosti bude postavená koreňová čistička. Na upratovanie, pranie a umývanie rúk sa v Country Life používajú ekologické prostriedky Ecover. Vďaka tomu bude z koreňovej čističky Country Life vytekať len čistá voda. V pláne je tiež veterná elektráreň pre zásobovanie firmy i obce ekologicky čistou energiou.

Zaujímavá je rekuperácia vzduchu. Funguje nasledovne: v zime, kedy je vonku -20°C, nasáva čerstvý vzduch potrubím uloženým 3,5 m hlboko v zemi. Tam sa ohreje o 5°C. Takto predohriaty (a pritom čerstvý) vzduch sa v rekuperačnej jednotke ďalej ohrieva vydýchaným vzduchom, ktorý je odvádzaný z budovy. Tak je privádzaný čerstvý vzduch s minimálnou náročnosťou na vykurovanie. Podobným spôsobom je možné v lete pri +30°C chladiť, bez potreby energeticky náročnej klimatizácie.

Podobne ako sídlo firmy je rekonštruovaná budova veľkoskladu zdravej výživy a biopotravín, pôvodne to bol starý senník. V sklade prebieha výmena vzduchu iba s pomocou gravitácie a vďaka jednoduchým princípom je v ňom celoročne konštantná teplota. To je veľmi dôležité pre vysokú kvalitu skladovaných potravín. Medzi ďalšie ekologické prvky v Country Life patrí napríklad ekologické linoleum vo všetkých kancelárskych a obytných priestoroch, tlač na recyklovaný papier, triedenie odpadu zo skladu i z kancelárií, ukladanie bioodpadu do biodegradabilných plastov a jeho následné kompostovanie, zatrávnenie rovných striech... V neposlednej rade, mnohí zamestnanci dochádzajú do práce na bicykli.

Zdroj: www.countrylife.cz

Hodnotenie: 80%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Country Life – to nie sú len obchody so ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Ekofarmy    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií