BIO spotrebiteľ

Centrum environmentálnych aktivít Trenčín: Nomináciu na Cenu ministra životného prostredia 2007 si vážime, cenu však neprevezmeme

06.06.2007 13:21
Ako zástupcovia občianskeho združenia Centrum environmentálnych aktivít Trenčín sme mali včera prevziať pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia Cenu ministra životného prostredia 2007. Tak sa píše v tlačovej správe Ministerstva životného prostredia SR a tak sa to objavilo v niektorých médiách.
Cenu sme neprevzali.

Preto, lebo je z rúk zástupcu ministerstva životného prostredia, ktoré spochybňuje samotné základy ochrany prírody na Slovensku a vedie otvorenú vojnu nielen s občanmi, ale aj s vlastnými zamestnancami, ktorí majú iný názor. Taká cena pre nás žiadnu cenu nemá.

A aj preto, lebo doteraz nik z Ministerstva životného prostredia oficiálne našu organizáciu neinformoval o tom, že sme cenu dostali, ani za čo sme ju dostali.

Na cenu nás navrhlo občianske združenie Tatry. Ďakujeme – v tomto prípade má pre nás nominácia na túto cenu neporovnateľne väčšiu váhu, ako samotná cena. Už aj preto, lebo navrhovateľ vie o práci našej organizácie neporovnateľne viac, ako vedenie Ministerstva životného prostredia SR.

Za Centrum environmentálnych aktivít
Richard Medal
štatutár
6. júna 2007
Súvisiace články:

Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Richard MedalVyštudoval učiteľstvo Biológie – Chémie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Prahe. Od skončenia školy sa zaoberá environmentálnou výchovou – ako pedagóg v škole, mimo školy, cez prázdniny, s deťmi, mládežou, učiteľmi...

Diskusia: Centrum environmentálnych aktivít Trenčín: ...

  cena

  Richard,
  úplne suhlasim s tym, co si napisal, treba len pokracovat vo Vasej poctivej uzitocnej praci a skutocne hodnotne ocenenia pridu a tie treba aj s vdakou prijat a uzit si ich.
  Rado.
  Rado Makáň   Reagovať
   
  0
   
  0

  Nominácia na Cenu ministra

  Zasluzite si uctu za Vasu pracu i postoj k cene ministra. Vas postoj, ako aj postoj ostanych ludi co cenu odmietli ministra snad privedie k zamysleniu sa nad tym, co v prospech zivotneho prostredia robi...
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Kiež by vrátenie ceny otvorilo oči mnohým. Veľmi dúfam, že sa nedáte odradiť, znechutiť, hoci je toho viac než dosť a budete aj s Klaudiou /a ostatnými/ pokračovať v práci. A jedného dňa budete počuť: "Tati, mami, sme na Vás hrdí a vážime si Vás." A o to ide, pozrieť sa svojim deťom priamo do očí. :o)
  Krásny slnečný deň.
  Zuzana Gallayová   Reagovať
   
  0
   
  0

  Cena

  Naa udelenie Ceny ministra životného prostredia SR pre sme navrhli 3:

  - Združenú hotelovú a obchodnú školu v Liptovskom Mikuláši,
  - Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne,
  - Ing. Evu Turkovú z Liptovského Mikuláša.

  To, ze dvaja (CEA, Ing. Turkova) cenu neprevzali svedci len a len tom, ze v zivote nejde o ceny le o charakter.

  Nominacia OZ TATRY vychadzala z toho, ze vzdy je lepsie nominovat niekoho vynimocneho a ren moze projatie ceny zvait, nez registrovat rozne zakulisne nominacie.

  Tu je nase zdovodnenie navrhu na udelenie cien:

  Združená hotelová a ochodná škola v Liptovskom Mikuláši:

  Občianske združenie TATRY spolupracuje so Združenou hotelovou a obchodnou školou od roku 1998.

  Ako predseda a projektový manažér OZ TATRY, poznajúc situáciu na desiatkach škôl v SR, môžem zodpovedne prehlásiť, že uvedená škola patrí medzi popredné slovenské školy z hľadiska realizácie environmentálnych výchovno – vzdelávacích aktivít.

  Výchovno – vzdelávacie pôsobenie školy v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia je neformálne, a presahuje nielen rámec každoročne definovaný v Pedagicko – organizačných pokynoch, ale predstavuje nadštandardne napĺňanie tzv. „Environmentálneho minima“ (Učebné osnovy environmentálnej výchovy a vzdelávania pre základné a stredné školy, MŠ SR, 18. 4. 1996 pod číslom 64á/1996 s platnosťou od 1.9.1996).

  Z činnosti školy je nutné spomenúť:

  - Pravidelnú účasť žiakov školy na praktických aktivitách spojených s výsadbou stromov (projekt „10 000 stromov Liptova“), čistením tokov (projekt „Toky nie sú stoky!“ – čistenie brehov VN Liptovská Mara a rieky Váh, „adopcia“ potoka Ploštínka), organizáciou infostánkov a pod.

  - Pravidelnú podporu environmentálnych kampaní.

  - Fakt, že škola sa 2-krát stala Lesoochranárskou školou roka (v roku 2004 a 2005), za významné aktivity vykonané v prospech lesa.

  - Škola sa zapája do množstva aktivít, ktoré rozvíjajú osobnostné stránky mladých ľudí, napr. „Kúp si svoj strom“, „Korešpondenčná škola ekológie“ a pod.

  - Pedagógovia školy sa pravidelne zúčastňujú seminárov, tréningov, konferencií, ktoré organizujú mimovládne a vládne inštitúcie a prenášajú nadobudnuté odborné poznatky do výchovno – vzdelávacieho procesu školy.

  Je potrebné si uvedomiť, že tieto aktivity škola podporuje a to aj napriek tomu, že jej zameranie nie je všeobecno – vzdelávacieho typu, ako napr. v prípade gymnázií, ale s vymedzenou orientáciou na obchod a služby. Z tohto pohľadu aktivity žiakov a prístup vedenia školy vysoko prevyšujú činnosť mnohých všeobecno – vzdelávacích škôl, ktoré sa formálne „pýšia“ zameraním na environmentalistiku.

  Centrum environmentálnych aktivít
  Mierové nám. 29, 911 01 Trenčín:

  Centrum environmentálnych aktivít z Trenčína sa prostredníctvom manželov Medálovcov dlhodobo venuje propagácií bioproduktov a biopotravín. Za týmto účelom:

  - Vydávajú informačné materiály pre verejnosť.

  - Spravujú informačný server o ekologickom poľnohospodárstve, biopotravinách a zdravom životnom štýle - „Biospotrebiteľ“ (http://www.biospotrebitel.sk), ktorá má rozsiahly, zaujímavý a pravidelne aktualizovaný obsah a je podľa nášho názoru momentálne najkomplexnejším informačným zdrojom o tejto problematike.

  - Pripravili putovnú výstavu o ekologickom poľnohospodárstve, biopotravinách a živote v súlade s prírodou – „Bio - nebio“.

  Na cenu ich navrhujeme za vytrvalú a komplexnú propagáciu ekologického poľnohospodárstva, biopotravín a zdravého životného štýlu.

  Ing. Eva Turková
  Pod Slivkou 512/1, 031 04 Liptovský Mikuláš:

  Ing. Eva Turková je učiteľkou na Združenej strednej škole stavebnej v Liptovskom Mikuláši. Jej prácu sledujeme od roku 1998.

  Počínanie Ing. Evy Turkovej má všetky znaky filantropie a dobrovoľníctva, ktorých rozsah je na slovenské pomery impozantný.

  - Ing. Eva Turková je aktívnou podporovateľkou vytvárania súkromných chránených území v SR. Do dnešných dní venovala na vytvorenie a rozširovanie PR Vlčia (Čergov), prostredníctvom aktivity „Kúp si s voj strom“ viac ako 150 000 SKK.

  - Ing. Eva Turková vo vlastnom voľnom čase vyhľadáva v meste Liptovský Mikuláš plochy vhodné pre výsadbu stromov, rokuje z majiteľmi týchto plôch a z vlastných finančných prostriedkov tieto stromy kupuje a sadí. Do dnešných dní zasadila na území mesta niekoľkodesiatok vzrastlých stromov (výška 1,5 až 2,5 metra).

  - Ing. Eva Turková sa ako dobrovoľníčka pravidelne zapája do dobrovoľníckych aktivít spojených s výsadbou stromov a krovín v krajine. Zúčastnila sa výsadby počas projektu „10 000 stromov Liptova“ a je pravidelnou účastníčkou revitalizačných táborov realizovaných OZ TATRY a OZ Zachráňme Letanovský mlyn v rámci projektu „Revitalizácia poľnohospodárskej krajiny ochranného pásma NP Slovenský raj.“

  Ing. Eva Turková je skutočným príkladom pre svojich žiakov a pre nás je akoby ženskou podobou hrdinu z knihy Jeana Giona „Muž ktorý sadil stromy“.

  Bolo nám cťou týchto ľudí nominovať na predmtnú cenu.
  Rudolf Pado   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Slovo redakcieNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií