BIO spotrebiteľ

Vidiecké sídlo Princa Charlesa

27.06.2007 07:54
Upozornenie! Vstupujete do „GMO free“ zóny. – Takýto nápis víta návštevníkov vidieckeho domu Princa Charlesa, propagátora britského hnutia ekologického poľnohospodárstva, v Highgrove House, asi 160 km západne od Londýna.
Slimákov tu hubia prirodzení predátori, kvôli zachovaniu génovej diverzity sa chovajú vzácne druhy ošípaných, zatiaľ čo vrchný záhradník David Howard začal prípravy na globálne otepľovanie výsadbou banánovníka...

Princ Charles je hlasným oponentom geneticky modifikovaných plodín a pred 20 rokmi sa rozhodol prejsť na ekologické spôsoby hospodárenia na blízkej Duchy Home Farm.

Ekologické poľnohospodárstvo bolo v minulosti na posmech v zmysle „hrboľatá zelenina pre neurotikov“, ale v súčasnosti sa dostáva v Anglicku do hlavného prúdu, s prudko rastúcimi obratmi a najväčšími britskými maloobchodníkmi chváliacimi sa BIO certifikátmi.

Soil Association, najväčšia organizácia ekologických poľnohospodárov, využíva návštevy sídla Charlesa a jeho blízkej farmy na predstavenie svojich aktivít v zmysle uspokojenia rastúceho záujmu spotrebiteľov o to, ako sa vyrábajú potraviny, ktoré jedia.

Záujem spotrebiteľov o biopotraviny potvrdzuje aj Terry Leahy, vedúci pracovník najväčšieho britského reťazca supermarketov Tesco - za minulý rok ohlásilo Tesco 40%-ný nárast predaja biopotravín vo svojich obchodoch.

Riaditeľ Soil Association Patrick Holden považuje návštevy ekofarmy za kľúčové, vzhľadom na podporu metód hospodárenia bez syntetických hnojív, ako aj používania homeopatických liekov pre dobytok. Rodený Londýnčan Holden povedal počas návštevy Highgrove tento týždeň, že jeho láska k farmárčeniu sa začala, keď ako 5-ročný navštívil mliečnu farmu v Essexe. Teraz vlastní ekofarmu v západnom Walese.

Deti z Londýna navštevujú farmy v rámci programu podporovaného Britskou národnou lotériou. „Tieto deti nemajú žiadnu predstavu o tom, ako sa vyrábajú potraviny“, povedal Holden.

Súčasťou programu sú aj školenia pre školských kuchárov. „Lekciou č. 1, podľa slov školských kuchárov, bolo, ako olúpať cibuľu“, povedal programový riaditeľ zo Soil Association Peter Melchett, veľký podporovateľ kampane za zlepšenie školských jedál, ktorú rozbehol slávny šefkuchár Jamie Oliver.

Highgrove House a Duchy Home Farm sa nachádzajú neďaleko Tetbury v anglickom malebnom Cotswolds.

Celý článok: Prince Charles: The organic role model.

Hodnotenie: 60%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Vidiecké sídlo Princa ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Predstavujeme
  Predstavujeme... sú tipy na zaujímavé čítanie, výrobky pre Vaše zdravie.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií