BIO spotrebiteľ

Živý altánok z vŕby

27.06.2007 08:21
Každý milovník prírody si rád odpočinie v útulnom altánku vytvárajúcom malý kútik súkromia s chládkom pred letnými horúčavami. Jedna z originálnych možností je realizácia živého altánku z prútia.
Živý altánok z vŕby
Živý altánok z vŕby

Prednosti takéhoto živého altánku sú najmä:

 • harmonické zakomponovanie v záhradnom alebo lesnom prostredí

 • úchvatné pocitové vnemy vytvorené presvitaním slnečných lúčov, hry tieňa, šumu a farby lístia

 • úzke zdieľanie priestoru altánku s vtákmi vďaka vytvorenia vhodných podmienok pre ich hniezdenie

 • vlastná realizácia s nízkymi obstarávacími nákladmi

Živý altánok z vŕby
Iný altánok z vŕby

Pred realizáciou je potrebné zvážiť niekoľko rád. Vŕba má rada slnečné a vlhké miesto.

Príprava prútia prebieha rezaním počas januára a februára. Prútiky sa uskladnia v chladnom, tmavom a vlhkom prostredí, tak aby nezačali pučať a nevyschli.

Je možné použiť mnohé odrody vŕb, konáre môžu byť viacročné, hrubšie ( 30-70mm) vzhľadom na potrebné dĺžky prípadne aj rozkonárené. Pred samotnou realizáciou sa prúty roztriedia a ostrihajú sa bočné výhonky.

Živý altánok z vŕby
Ďalší živý altánok z vŕby

Nosné prúty musia byť zapustené do dier hlbokých okolo 60cm. Diery si môžeme vytvoriť zatĺkaním kolíka. Pre spevnenie väčšej konštrukcie je vhodné použiť obvodové zosilňovacie kolíky zatĺkané v dvojici a stredový stĺp z vŕby. Oblúky zväzujeme v prepletenej dvojici. Prúty poviažeme špagátmi.

Okolo nosných prútov posadíme jemnejšie prútiky. Po obvode vodorovne previažeme konštrukciu opletmi napr. v dvoch úrovniach.

Po realizácii je potrebné prúty počas prvých dvoch rokov hojne zalievať. Suché prúty dopĺňame na jar novými.Živý altánok z vŕby

Podľa zámeru altánok každý rok orežeme, zapletieme alebo necháme tvarovanie na prejav prírody.

Vnútorný priestor altánku môžeme doplniť lavicami alebo inými prvkami podľa účelu využitia.

Použitá literatúra, foto: Prírodné pletivá v tradičnej a súčasnej slovenskej kultúre, vydalo Ústredie ľudovej umeleckej výroby, Bratislava 2006


altánky altánky z vŕby
Hodnotenie: 100%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Ján ŠtefkoProjektant v oblasti netradičných obnoviteľných ekologických stavieb, energetických systémov a koncepcií. Vyštudoval STU SF Architektúra a pozemné stavby v Bratislave.

Diskusia: Živý altánok ...

  Mozno aj na Vasom dvore

  Kým p. Štefko písal tento článok, my sme čírou náhodou:-) "stavali" vrbovú chyžu na chalupe. Ak sa prúty ujmú, výsledok vyfotíme a dáme na web. ...A ak máte altánok z vŕby, pošlite foto, nech to nepôsobí tak teoreticky:-)
  Klaudia   Reagovať
   
  0
   
  0

  Vŕba hlavatica

  Pekny clanok:-) Pre dalsiu inspiraciu si pozrite aj:
  http://www.zitava.sk/zitava/zitava.php?page_id=rastlinstvo_vrba
  Michal   Reagovať
   
  0
   
  0

  V Liptovskom Hradku

  Podobny objekt bol vybudovany anglicanom, bratom - umelcom, Robina Riga (Slovak Wildlife Society, www.medvede.sk) pri jednej zakladnej skole v Liptovskom Hradku. Nebol som sa tam pozriet, ale v novinach to vyzeralo super.

  Dalsi objekt vybudovalo OZ SOSNA spolu so yiakmi skoly v Druzstevnej pri Hornade pri skole.
  Rudolf Pado   Reagovať
   
  0
   
  0

  0% risk

  Ak sa vám prútiky neujmú potom nič lepšie sa vám prihodiť nemohlo. Altánkovú konštrukciu vŕbových prútikov môžete použiť na obrastanie viacročných alebo sezónnych úžitkových alebo okrasných rastlín ako vinič, korila, brečtan ...
  autor   Reagovať
   
  0
   
  0

  Altankova konstrukcia

  Pri Zitave sme urobili v tomto roku 3 altankove konstrukcie a nechali obrast tahavou fazulou. Prave su v plnom kvete a vyzeraju velmi pekne. Na jesen budeme zberat urodu. Spajat prijemne s uzitocnym je jednou z ciest, ako si zabespecit na zimu dobru bio-nebio-fazulovu polievku:-) Zhotovenie fotiek vrbovo-fazuloveho altanku a ochutnavku domacej fazulovej polievky je u nas mozne po upresneni navstevy ponuknut navstevnikom s fotoaparatom. Nam zatial na osvetu a vzdelavacie ativity vela casu neostava.
  Michal   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Eko bývanieNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií