BIO spotrebiteľ

3. európská letná akadémia ekologického poľnohospodárstva

26.02.2004 19:00
Podujatím roka vo svete ekologického poľnohospodárov z Českej republiky, Rakúska, Slovenska a ďalších krajín je Európska letná konferencia ekologického poľnohospodárstva – BIOAKADEMIE.
Toto už tradičné júnové stretnutie priateľov ekologického poľnohospodárstva v historickej Lednici organizujú český a rakúsky zväz ekologických poľnohospodárov (PRO-BIO a BIO ERNTE). Tretieho ročníka Bioakadémie (2003) sa zúčastnilo vyše 250 zástupcov poľnohospodárov, štátnej správy a spotrebiteľov zo 17 európskych krajín. Hlavným cieľom podujatia bola výmena informácií medzi súčasnými a budúcimi členmi EU s dôrazom na prípravu ekologických poľnohospodárov z kandidátskych krajín na vstup do EU.

Bioakademie 2003
Program Bioakadémie bol bohatý: konferencia "A" zameraná na praktické otázky ekologického poľnohospodárstva, konferencia "B" o jeho etických, zdravotných a ďalších súvislostiach, a na záver exkurzia po slovenských, moravských a rakúskych ekofarmách. Na ilustráciu aspoň jeden konkrétny postreh z konferencie "B": vysoká cena biopotravín je len relatívna - prihliadnuc na externé náklady spojené s intenzívnou poľnohospodárskou veľkovýrobou a vzťah medzi cenou a hodnotou biopotraviny. Najmä od hodnotového rebríčka individuálneho spotrebiteľa – t.j. akú hodnotu pre neho biopotraviny ako produkt ekologického poľnohospodárstva predstavujú - totiž záleží, čo je pre neho drahé alebo lacné. Zdá sa Vám špaldová múka za 32,- Sk drahá? Potom nutrične bohatá, zdravá potravina, ktorá bola miestne dopestovaná a spracovaná bez použitia chemických hnojív a postrekov, asi pre Vás nemá veľkú hodnotu...

Každý deň máme my - spotrebitelia - v rukách zázračný kľúč k zdravšej a spravodlivejšej budúcnosti ľudstva. Svojou voľbou - čo kupujeme a kde kupujeme - rozhodujeme o tom, ktorý poľnohospodár a obchodník prežije, či vidiecka "mozaiková" krajina s políčkami, sadmi, vinicami, pastvinami, remízkami a záhradkami nestratí svoju rokmi udržiavanú "tvár" a či sa naše deti nestanú závislé na akciových tovaroch a ďalších lákadlách ponúkaných reťazcovými obchodmi... Viete si predstaviť, že by 100% spotrebiteľov začalo zrazu požadovať potraviny z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva, ktoré produkuje zdravé potraviny bez týrania zvierat a devastácie krajiny? Prečo tak neurobiť už zajtra?


Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: 3. európská letná akadémia ekologického ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií