BIO spotrebiteľ

Permakultúra v praxi
alebo kurín novej generácie

18.07.2007 09:29
Neobvyklá stavba vyrástla posledný júnový víkend v Bučanoch pomocou vzdelávacieho seminára a workshopu s názvom „Využitie prírodných materiálov /slama, hlina, drevo.../ pri tvorbe permakultúrnych štruktúr“. Malá hospodárska stavba do 25 m2 spája priestory pre chov sliepok, kačiek, zajacov, ovce alebo kozy so skleníkom a skladom.
Okrem toho, že táto malá architektonická štruktúra je navrhnutá podľa permakultúrnych princípov, kde sa využíva symbióza vegetácie a zvierat, dažďová voda a teplo produkované zvieratmi aj skleníkom, celá stavba je budovaná prírodnými a recyklovanými materiálmi.

Drevená konštrukcia bola postavená na základoch z recyklovaných betónových tvárnic a tehál.Priestor pre zvieratá je izolovaný slamenými balmi omietnutými hlinenou omietkou, na výrobu ktorej bola použitá práve hlina z výkopov zo záhrady.

Pohľad zvnútra kurína
Pohľad zvnútra kurína
Účastníci seminára
Účastníci seminára
Dekorácia hlinenej omietky - detail
Dekorácia omietky
Strecha je sčasti zo zbytkovej keramickej krytiny a sčasti vegetačná.

Dekorácia hlinenej omietky
Dekorácia hlinenej omietky
Dvadsiati účastníci sa okrem práce aj dobre zabavili pri miešaní hliny tradičným spôsobom. Pripravovali ju šľapaním, aby sa hlina s pieskom, slamou a vodou dobre premiešali.

Na seminár bol pozvaný aj odborník a výrobca hlinených omietok Marek Vlček z Moravy, ktorý predviedol niekoľko druhov a aplikácií takýchto omietok.

Architektky Zuzana Kierulfová a Katarína Poláková z občianskeho združenia ArTUR (Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj) ukázali spôsob a princípy stavby zo slamených balov a možnosť dekorovania s hlinenými omietkami.
Šlapanie hliny
Šlapanie hliny


Súčasne sa na dvore stavala aj chlebová pec, na ktorej spolupracovali kachliari Vladimír Institoris a Ján Bukviš.

Keďže pec je postavená z nepálených gbelských tehál a omietnutá hlinou, bolo ju treba chrániť prístreškom, ktorý bol postavený z dreva a drevených šindľov.

Táto pekná akcia priniesla všetkým účastníkom praktické skúsenosti ale aj teoretické znalosti na večerných odborných prednáškach.

Výsledkom víkendového snaženia, vzdelávania aj zábavy je zaujímavá a funkčná stavba, ktorá nezaťažuje naše prostredie, práve naopak, prírodné materiály boli človekom povýšené a slúžia mnohým iným funkciám.
Stavba kachľovej pece
Stavba kachľovej pece
Momentka
Momentka


Hodnotenie: 80%, 10 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Arch. Zuzana Kierulfováarchitektka, spolupracuje s občianskym združením ArTUR.

Diskusia: Permakultúra ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Permakultúra
  Permakultúra - pestovanie, bývanie a život v súlade s prírodou.  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií