BIO spotrebiteľ

Vŕba hlavová

24.07.2007 09:47
Strom z okrajov rybníkov a brehov potokov. Strom pôvodnej slovenskej dediny. Strom ako my, ľudia tejto krajiny - neveľký, nenápadný, pokorný, čakajúci a užitočný.
Vŕby
Vŕby
Strom pod ktorým sa stáročia ozývalo „Páslo dievča pávy ...“, svišťali korbáče, bzučali včely a kvílili píšťaly. Strom, ktorý každý rok strácal vlasy prútov, aby zrodil košíky, spevnil výpletom brehy či terasy políčok.

Okrem toho, hlavová vŕba je strom z iného sveta. Je to strom zo sveta fantázie. Strom na ktorom posedáva vodník a vo večernom súmraku nôti nevinným pannám: „Svíť měsíčku svíť, ať mi šije niť ...“.

Strom strapatých hláv trpaslíkov nakláňajúcich sa k sebe a šeptajúcich do noci. Strom s tajomnou dutinou, svetielkujúcim drevným prachom, ukrývaš dievčičku či zbojnícky poklad?

Doba sa mení. Tam, kde kedysi rástli hlavové vŕby, dnes rastú tuje, cyprušteky ... cítim sa ako v Ázii. Zároveň cítim, že tým dedina stráca viac než hlavové vŕby. A to úplne bezhlavo.

Príspevok v rámci súťaže Strom s príbehom - fotosúťaž.

Hodnotenie: 83.4%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Diskusia: Vŕba ...

  hlavove vrby

  toto je strom mojej mladosti. na jar urcite par zasadim a budem ich udrziavat. anton.
  rosival anton   Reagovať
   
  0
   
  0

  vrba hlavova

  Moze mi prosim niekto poradit, kde je mozne kupit sadenice vrby hlavovej pre vysadbu okolo jazier? cca 100 ks.

  dakujem
  Andrej Demuth   Reagovať
   
  0
   
  0

  Vrby

  Pozrite si stranku http://www.semenoles.sk . Medzi okrasnymi drevinami je v casti semenarske stredisko Jochy - Liptovsky Hradok Vrba rakyta na kmienku v cene cca 13 eur za ks. Taktiez su po Slovensku rozne sukromne zahradnictva - treba skusit vyhladavac www.google.sk. Problem moze byt vtom, ze lesne semanarske podniky pestuju velmi malo mimoprodukcne dreviny a aj okrasne vacsinou ponukaju rozne tuje, cyprusteky ... Vrba hlvova sa dsa aj vypestpvat - vydali sme k tomu brozurku - poslite mi meil a zaslem vam ju.
  Rudolf Pado   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Vrby

  Dobry den, tiez by som mal zujem o tu brozurku ako dopestovat krasnu hlavovu vrbu. Co mam pre to urobit? Dakujem
  Michal Tesik   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Strom s pribehomNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií